Telefon Yol Tarifi WhatsApp

Su Deposu Kokusu Nasıl Giderilir?

Su Deposu Kokusu Nasıl Giderilir?

Su Deposu Kokusu Nasıl Giderilir?

Su depolarının birincil özelliği içerisinde muhafaza edilen suyun sağlıklı kullanıma uygun, steril ve temiz olmasıdır. Sağlıklı su; içerisinde insan sağlığına zarar verecek mikroorganizmaları, patojen ve bakterileri bulundurmayan sudur.

Sağlıklı suyun özellikleri nelerdir?

 • Berrak, renksiz, kokusuz olmalıdır,
 • Aynı zamanda sağlıklı suda kötü tat veya koku olmaz,
 • Sağlıklı bir su, tortusuz olmalı, bakteriyolojik ve biyolojik açıdan temiz olmalıdır,
 • İnsan sağlığına zarar veren mikroorganizmalardan uzak olmalıdır.

Zamana bağlı olarak, temizlik ve dezenfeksiyon hizmeti alınmamış depolardaki suda renk değişimleri, yosunlanma ve bunlara bağlı olarak kötü koku problemi başlar.

Su deposu koku problemi neden olur? Su deposu kokusu nasıl giderilir?

 • Genellikle kapalı alanlarda ve yanlış konumlandırılmadan dolayı,
 • Depo kapağı olmaması veya açık bırakıldığı durumlarda içerisinde canlıların(hayvanların) girmesi ve ölüp depo içerisinde kalmaları,
 • Periyodik aralıklarla deponun havalandırılmaması,
 • Suda bulunan biyolojik kirlilikten dolayı tat farklılıklarıyla beraber kötü koku problemi başlamaktadır,
 • Periyodik olarak temizlik ve dezenfeksiyonu yapılmamış su depolarında,
 • Su depolarının direk güneşin zararlı Uv ışınlarına maruz kalması durumunda.
 • Kullanılan suyun niteliğine bağlı olarak, yani kuyu ve tanker suyu ve benzeri.

Bu ve benzeri durumlar, suyun artık tüketilemeyecek kadar kirli ve sağlıksız olduğunun bir göstergesidir. Tüketim amacıyla kullandığımız bir suda; renk değişimi, yosunlaşma ve kötü koku meydana gelmiş ise, sağlığımız ciddi boyutlarda risk altında olabilir.


Kokusu ağırlaşmış ve rengi koyulaşmış bir su içerisinde, birçok bakteriyi barındırır. Bu bakterilerde tüketim yoluyla hastalıklara yol açar. İshal, kusma, yüksek ateş, bulantı, sıtma, beyin iltihabı bu hastalıkların başında gelmektedir. Bu hastalıkların ana kaynağı suda oluşmuş Koliform, E-Coli ve Enterekok gibi bakterilerdir.


Koliform, suda oluşan bakterilerin başında gelmektedir. Genellikle suda ve gıdalarda bulunur. Sıcak, nemli ortamlarda, su içerisinde, kirli suda bolca bulunan bir bakteri çeşididir. Koliform bakterisinin en sıkıntı veren yönü, diğer bakterilerle de etkileşime girmesidir. Bu etkileşimle beraber diğer bakterilerinde çoğalması kaçınılmaz son olacaktır.


Koliform bakterisi bulaşmış bir suyun tüketilmemesi gerekir. Kişisel temizliğimiz içinde koliform bakterili bir suyu kullandığımız her an, sağlık açısından risk altında olabiliriz.
İçlerinden en tehlikeli olan bakteri ise E. coli (Escherichia coli) dir. Bu insan ya da hayvan dışkısından ya da lağım suyunun depodaki temiz suya bulaşmasından kaynaklanır.
E.coli’nin neden olduğu hastalıklardan korunmak için içme ve kullanma sularının temizliğine dikkat edilmelidir.
Bakteri çıkan bir depoda ya da bakteri oluşumunu engellemek için yapılması gereken tek işlem düzenli olarak su deposu temizliğidir. Su deposu temizlik hizmeti ile bu bakteriler yok edilebildiği gibi, üremesinin de önüne geçilebilmektedir.
Biyolojik kirlilikten dolayı oluşan su deposu kokusu nasıl giderilir sorusuna cevap olarak;

 • Su dağıtım sistemlerinin besleyicisi olan su depolarının temizliği ve dezenfeksiyonu işlemi yapılmalıdır,
 • Su deposundan çıkan bir bakteri grubunda sadece o depoyu temizleyip dezenfekte etmek yetersiz olacaktır. Şöyle ki bu bakteriler sistemdeki tüm su taşıma boru hattına da bulaşmış olabilir. Bu durumda yapılması gereken su deposu temizleme hizmetiyle birlikte su tesisatı temizliği de yapılmalıdır.

Sağlıklı su tüketimi ve kullanımı için su depoları 6 ayda bir ve devamında düzenli periyotlar ile temizlenip dezenfekte edilmesi gerekir. Düzenli olarak su deposu temizliği yaptırılmadığında, sağlığımızın risk altında olması gayet olağan bir durumdur. Bunun yanında su deposu temizlik ve bakımı da ihmal edildiği için, deponun deforme olması yada korozyona uğraması da kaçınılmaz sondur.
Buna örnek olarak; metal depolar da meydana gelen paslanma problemleri verilebilmektedir. Pas depo da zamanla yüzeye işlemekte, bunun devamı olarak depo muhafaza ettiği suyu steril saklayamaz hale gelmektedir. Bu tür durumlar da artık temizlik için çok geç kalınmış olmaktadır. Bu nedenle su depolarının temizliği atlanmaması gereken önemli bir husustur.
Tekdez Kurumsal, yıllardır kaliteli ve güvenilir hizmetin adresi olmaya devam etmektedir. Uzman ve eğitimli ekiplerimiz tarafından sağlanan hizmetler sonucu alınan olumlu dönüşlerin gururunu taşımaktayız.
Su depolarının verimli kullanımı, sağlıklı su kullanımı ve Su deposu kokusu nasıl giderilir sorularınız için, Tekdez kurumsal firmamızla iletişime geçerek detaylı bilgi talep edebilirsiniz.
Türkiye geneli geniş hizmet ağımız ile su deposu temizliği ve dezenfeksiyon hizmetleri için lütfen firmamız ile iletişime geçiniz.
İşlem öncesi ve sonrası tüm titizliği ve müşteri memnuniyeti ön planda tutması ile destekçiniz olan Tekdez Kurumsal, siz değerli müşterilerimizin yıllardır kaliteli ve güvenilir adresidir.