Telefon Yol Tarifi WhatsApp

Su Sebil Temizliği

Su sebilleri günlük hayatımıza birçok yönden kolaylık katan cihazlardır. Su sebillerin kullanım amacı soğuk ve sıcak suya istenildiği zaman anlık ulaşım kolaylığı sağlamaktır.

Hayatımıza birçok yönden kolaylık katan bu cihazların doğru ve usulüne uygun kullanılmadığında, verdiği sağlık tahribatları maalesef fazla bilinmemektedir.

Su sebilleri günlük hayatımızda sıcak ve soğuk su ihtiyacımızı an ve an tüketicilere hazır durumda sunar. Birçok farklı model ve tip de su sebili bulunmaktadır. Bunlardan en çok kullanılanı ev tipi, diğer bir ismiyle ofis tipi su sebilleridir.

Su sebili temizliği hizmetini Türkiye genelinde profesyonel ekip ve metotlarla veren kuruluşumuzdan talep edebilir, temsilcinizden su sebili ozon temizliği hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Ev tipi su sebillerinin bazıları standart üretim yani damacananın üst hazneye takıldığı sebillerdir. Bazı ev tipi su sebillerinde ise damacana gizli hazneye yerleştirilerek kullanılmaktadır. Gizli hazne genellikle su sebilinin altında kalan kapaklı kısımdır.

Sıcak ve soğuk su ihtiyacını karşılamaya yönelik üretilen su sebillerinin bazıları sadece normal su ve soğuk suda verebilir. Bu tür sebillerde sıcak hazne bulunmaz.

Bir diğer su sebili sınıfına da sanayi tip su sebilleri, halk arasında endüstriyel tip su sebilleri girmektedir.

Sanayi tip su sebillerinin hemen hemen tüm üretim modelleri soğuk su ulaşımını kolaylaştırmak için üretilmiştir. Üretici modellerinde sanayi tip su sebilleri 40, 60, 80 ve 100 lt’ lik hazneleriyle tüketici sınıfında yer alır. Bunların içerisinden en çok kullanılan ve tercih edileni 80 lt olan modelleridir.

Su sebili ozon temizlik ve dezenfeksiyon işleminin uygulandığı bölümleri dış yüzey, iç hazne, hazne kapağı, damacana yuvası, bidon delici, musluklar, soğuk ve sıcak su ayıracı olarak belirtebiliriz.

Ev tipi su sebili (Ofis tipi su sebili) alımlarında dikkat edilmesi gereken hususlar

Ev tipi su sebillerinde mümkün olduğunca elektronik modellerden kaçınılmasını Tekdez Kurumsal olarak önermekteyiz. Bu tip deki su sebillerinin birçok modelinde, elektronik arızalar kısa sürede oluşabilmektedir.

Basmalı musluk yerine, ileri geri hareketli oynar musluklu olması da bir diğer tercih sebebi olabilir. Basmalı musluklar kısa sürede esneme yaparak su kaçırabilir. Bu problem hareketli musluklarda olsa da, yedek parça olarak daha kolay ulaşılabilir olması avantajıdır.

Ev tipi su sebillerinde bir diğer tercih sebebi de standart üretim yani üstten damacana takımlı su sebillerinin kullanılmasıdır. Alttan gizli damacanalı su sebillerinde kapak kapanmadığı için çalışmama arızası yada emiş motoru arızasına sıkça rastlanılmaktadır.

Kısaca ofis tipi su sebili yani ev tipi su sebili alımlarınızda, daha çok elektronik aksamla donanmış ürünlerden kaçınılmasını ve üstten damacanalı su sebilleri önermekteyiz.

Tabii ki gizli damacanalı su sebillerinde, damacana görünmemesi sebebiyle daha estetik bir yapı olduğu gerçektir. Fakat her güzelin bir kusuru olur deyimiyle, verdiği arızaları da unutmamak gerekir.

Sanayi tipi su sebili (Endüstriyel tip su sebili) alımlarında dikkat edilmesi gereken hususlar

Sanayi tip su sebilleri kesinlikle üretim aşamalarında Asbestos, formaldehit, kadmiyum, cfc içermeyen maddeler ile imal edilmiş olması gerekir. Ayrıca endüstriyel tip su sebili üretiminde pcb, pct içermeyen kompresör yağı kullanarak imal edilmiş olması gerekmektedir.

Sanayi tipi su sebilinde kullanılan gazların Kyoto protokolüne uygun, R13a, R600a, R404a olması önemlidir.

Asbest; lifli yapıda olan bir mineraldir. Kanserojen içerir.Kimyasal maddelere ve aşınmaya dayanıklıdır.

Formaldehit; bir diğer adı metanal olan basit bir bileşiktir. Zehirli bir gaz olmakla birlikte, sudaki çözeltisinin yakıcı bir kokusu bulunmaktadır.

Kadmiyum; Kanserojen içeren ağır bir metaldir. Elektrik, pil ve seramik sanayide kullanılmaktadır.

Kyoto protokolü; Küresel ısınma ve iklim değişikliği sorunlarıyla mücadeleyi içerir. Sağlıklı koşul ve elementler Kyoto protokolünde açıkça anlatılmaktadır.

Bu sebeplere sanayi tipi su sebili alımlarında mutlaka üretici firma kalite sertifikaları dikkatle incelenmelidir. Üretilen ürününde imal bilgileri titizlikle incelenmelidir. Hayatımıza kolaylık katan su sebillerinin, ileriye yönelik sağlık problemleri yaşatmaması adına kaliteli olmasına, kurumsal bir kimlik altında üretilmesine çok dikkat edilmelidir.

 

Su sebilleri nasıl kirlenir

Su sebilleri günlük hayatımızda defalarca kullandığımız ve çoğunlukla kullanım sonrası temizlemediğimiz cihazlardır. Su sebili kirliliğini tetikleyen birçok faktör bulunmaktadır. Bunlar;

 1. Eller yıkanmadan su sebili kullanımı,
 2. Su sebilinin damacana değişimlerinde, damacana kapağının yanlış çıkartılması sonucu plastik parçaların suya karışması,
 3. Su sebillerinin balkon ya da benzeri dış alanlarda konumlandırılması,
 4. Su sebilini direk güneş ışıklarına maruz kalacak şekilde konumlandırmak,
 5. Arıtma bağlantılı su sebillerinde, arıtma filtrelerinin zamanında değiştirilmemesi,
 6. Su sebili temizliği hizmetinin profesyonel firmalara yaptırılmaması ya da ihmal edilmesi,
 7. Su sebili temizliğinde soda, çamaşır suyu, sirke gibi asla kullanılmaması gereken ürünlerin tatbiki,
 8. Su sebilinin bir alandan diğer bir alana taşınması esnasında steril paketlenmemesi,
 9. Su sebillerinin hazne ve hazne kapaklarının bilinçsiz bir şekilde açılması,
 10. Sebilden su alımlarda, bardak dolu haldeyken musluğu içinde tutma yani belirli aralıkta su doldurmama,
 11. Sebildeki suyun uzun süre kullanılmaması,
 12. Damacana kullanımlarında cam yerine plastik kullanılması,
 13. Su sebilinin tuvalet ya da lavabo alanlarına yakın konumlandırılması,
 14. Karbon filtre takılı su sebillerinde, karbonların zamanında değiştirilmemesi,
 15. Tesisattan su alan sebillerde, tesisat temizliğinin yaptırılmaması,
 16. Su sebillerinde bardak, kaşık veya ellerin yıkanması,
 17. Sıcaklık ayarının kontrol edilmemesi sonucu buzlanma olması,
 18. Su sebili elektrik bağlantısı takılı olmadan kullanılması.
 19. Sebilden su içmek için ağzın musluğa dayanması,
 20. Daha soğuk su kullanımı amaçlanarak, haznelere buz konması.

 

Su sebilinin kirlendiğini nasıl anlarız

Kullanmakta olduğumuz su sebilinin fiziksel ve biyolojik olarak kirlendiğini, birçok faktör bizlere belli edebilir. Bunları bir olasılık olarak değerlendirmektense, acaba su mu kalitesiz ya da yada sebil mi arızalandı düşüncesine kapılmadan, su sebili temizliği hizmetinin profesyonel firma ve ekiplerce yaptırılması gerekmektedir.

Su sebilinin fiziksel ve biyolojik kirlendiğini belli eden faktörler;

 1. İçtiğimiz suda koku oluşumu,
 2. Sebilden tüketilen suyun renginin kararması ya da bulanıklaşması,
 3. Tüketilen suyun tadının değişmesi,
 4. Sebilden alınan suda tortu ve parçacıkların saptanması,
 5. Sebilden tüketilen su sonrası ishal, bulantı, ateş ve bağırsak enfeksiyonlarının yaşanması,
 6. Sebil musluklarında kararma ve oksitlenmeler,
 7. Sebilin gözle görünen bölgelerinde aşırı tozlanma,
 8. Sebil musluğundan gelen suda kısıklaşma ve azalma,
 9. Sebilden alınan numune analizlerinde, biyolojik mikroorganizmaların saptanması,
 10. Sebilden alınan suda plastik parçaların gözle görünmesi.

Su sebili fiziksel ve biyolojik kirlilik sebepleri;

 1. Sebilden içtiğimiz suda koku fark edilmesi, sebilde bakteri ve mikroorganizma oluştuğunun göstergesidir.
 2. Sebil suyunda kararma ya da bulanıklaşma, sebilde bakteri ve mikroorganizma oluştuğunun göstergesidir.
 3. Su sebilinden tüketim sağlanan sudaki tat değişiklerinin sebebi de bakteri ve mikroorganizma oluşumu yani biyolojik kirliliktir.
 4. Su sebilinden alınan suda tortulanma olması biyolojik ve fiziksel kirliliğin göstergesidir. Genellikle koliform bakterisi üreyen su sebillerinde saptanır.
 5. Sebilden su tüketimi sonrası yaşanılan sağlık problemlerinin sebebi, sebilde bir çok bakteri ve mikrop üremesidir. Bunlar genellikle koliform, e.coli ve enterekok bakterileridir.
 6. Sebil musluklarında ki oksitlenmenin sebebi, musluk içerisindeki aparatın bileşik özelliğini kaybetmesi sonucu olur. Bunun diğer bir adı da korozyondur. Tüketilen suyu hızla kirletir.
 7. Su sebilindeki aşırı tozlanma, sebilin direk güneş ışığına maruz kalması, tozlu bir ortamda bulunması ya da dış mekana konumlandırılması sonucu olur. Temizlenmeden sağlıklı su kullanımı yapılamaz.
 8. Sebilden alınan su numunesinde saptanan biyolojik kirlenme belirttiğimiz tüm faktörlerden meydana gelmiş olabilir. Sebil kullanımı derhal durdurulmalı ve akabinde profesyonel firmalardan Su sebili dezenfeksiyonu hizmeti alınmalıdır.
 9. Su sebili musluğundan gelen suda azalma varsa, oluşan bakteriler tortulanmaya ve su hattını tıkamaya başlamış demektir.
 10. Su sebilinden plastik parçalarının gelmesi, damacana kapağının doğru çıkartılmaması ve suya plastik düşmesi sonucu ya da hazne içi jelatinlerinin çıkarılmadan sebilin kullanılması neticesinde meydana gelir. Suya kanserojen temasını sağlar. Titizlikle kontrol edilmelidir.

Ev tipi su sebili temizliği nasıl yapılır? (Ofis tipi su sebili temizliği) nasıl yapılır?

 1. Su sebilinin çalışan aksamları kontrol edilerek, sebilin elektrik bağlantısı kesilir,
 2. Su sebilinin haznelerinde kalan su, arka tıpadan ve üst hazneden tahliye edilir,
 3. Su sebilinin üst hazne kapağı sökülerek, damacana yuvası ve bidon delici temizliği yapılır,
 4. Su sebili hazne içindeki soğuk ve sıcak su ayıracı sökülerek temizlenir,
 5. Kapağı sökülen hazne içi temizlenir ve yuva takımı yerleştirilir,
 6. Aksamları takılan cihazda, su sebili ozon temizliği işlemine başlanır. Su sebili ozon temizliği hizmeti iki şekilde uygulanır. Birincisi sebile su alınarak üst haznede suyun ozonla kaynatılması ve dezenfektan haline getirilen suyun, sebil iç boru hatlarında sirkülasyonu ile gerçekleştirilir. Bu işlem sonrası ozonlu su arka tıpadan tahliye edilir. İkinci yöntem ise su sebili ozonlama hizmeti sıcak ve soğuk su musluklarından uygulanmasıdır. Bu yöntemde herhangi bir su tahliyesi işlemine gerek bulunmaz.
 7. Ozonlama hizmetinden sonra su sebilinin el değen dış yüzeyleri 15 Mm. Mini pülverizatörlerle dezenfekte edilir. Bu dezenfektenin amacı özellikle el temasının olduğu alanların, bakteri ve mikroplardan arındırılması için uygulanır.
 8. Su sebili temizliği sonrası sebil; bakteri, patojen, mantar ve mikroorganizmalardan arındırılarak sağlıklı kullanıma teslim edilir.
 9. Su sebili temizliği sonrası suda oluşan koku, renk ve tat farklılıkları giderilir. Sebilin biyolojik ve kimyasal dezenfektesi tamamlanır.
 10. Su sebili temizliğinde ozon hariç hiçbir dezenfektan kullanılmaz. 1 adet su sebili ozon temizliği süresi ortalama 20-30 dakika arasındadır.

Sanayi tipi su sebili temizliği nasıl yapılır? (Endüstriyel tip su sebili) temizliği nasıl yapılır?

 1. Sanayi tip su sebilinin elektrikle bağlantısı temizlik öncesi kesilir,
 2. Sebilin kilitli üst hazne kapağı açılır ve hazne içerisindeki su steril kaselerle hazne dışarısına tahliye edilir,
 3. Sebilin şamandıra takımı temizliği yapılır, bu uygulamada şamandıranın işlevini yitirmemesi için söküm ya da takım şamandıra çıkartımı yapılmaz,
 4. Hazne içi temizliği gerçekleştirilir ve hazne kapağı kapatılarak kilitlenir,
 5. Aksamları takılan endüstriyel tip su sebilinde, su sebili ozon temizliği işlemine başlanır. Sanayi tip su sebilinde ozonlama iki yöntemle uygulanır. İlki sebile su alınarak üst haznede suyun ozonla kaynatılması ve dezenfektan haline getirilen suyun, sebil iç boru hatlarında sirkülasyonu ile gerçekleştirilir. Bu işlem sonrası ozonlu su steril kaselerle hazne içinden ve musluklardan tahliye edilir. İkinci yöntem ise su sebili ozonlama hizmeti sıcak ve soğuk su musluklarından uygulanmasıdır. Bu yöntemde herhangi bir su tahliyesi işlemine gerek kalmaz,
 6. Endüstriyel tip su sebili ozon dezenfeksiyonu hizmetinden sonra, su sebilinin el değen dış yüzeyleri 15 Mm. Mini pülverizatörlerle dezenfekte edilir. Bu dezenfektenin amacı özellikle el temasının olduğu alanların, bakteri ve mikroplardan arındırılması için uygulanır,
 7. Sanayi tip su sebili temizliği sonrası sebil; bakteri, patojen, mantar, spor ve mikroorganizmalardan arındırılarak sağlıklı kullanıma teslim edilir
 8. Verilen hizmet sonrası oluşan koku, renk ve tat farklılıkları giderilir. Sebilin biyolojik ve kimyasal dezenfektesi tamamlanır,
 9. Su sebili temizliğinde ozon hariç hiçbir dezenfektan kullanılmaz. 1 adet sanayi – endüstriyel tip su sebili ozon temizliği süresi ortalama 30-40 dakika arasındadır.

Arıtmalı su sebil temizliği nasıl yapılır?

Arıtma bağlantılı su sebilleri kullanımında metot olarak farklılıklar bulunmaktadır. Sanayi tipi arıtmalı su bağlantılarında gelen temiz su direk hazne içine dolar. Ev tipi arıtma bağlantılı su sebillerinde ise sebilin kendi iç haznesine su dolmadan ek bir aparat hazne takılır.

Arıtma bağlantılı endüstriyel tip su sebili temizliği, aynı sanayi tip su sebili temizliğinde uygulanan metot ve yöntemlerle verilir. Herhangi bir farklılık bulunmaz.

Ev tipi su sebillerinde bu ek aparat hazne genellikle su sebilinin üstüne takılır. Arıtmadan çıkan temiz su öncelikle ek hazneye dolar ve oradan sebil içerisindeki haznelere ulaşır. Bu sebeple arıtma bağlantılı ofis tip su sebili temizliği yaparken öncelikle bu ek aparatın temizlenmesi gerekmektedir.

Temizlenen ek aparat sonrası uygulanacak hizmetler, ev tipi su sebiliyle aynı ilerleyip herhangi bir farklılık bulunmaz. Sadece ek aparat ek olarak temizliğe dahil edilir.

Su sebili temizliği hangi sıklıkla yapılır

Su sebili temizliği yönetmeliği, su sebilleri temizliği periyodik takvimini etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Ayrıca iş güvenliği uzmanları su sebili temizlik ve dezenfeksiyon hizmetlerini 3 aylık periyodik takvim altında kontrol ederler. Su sebili temizliğini etkileyen faktörlerin en başında sebilde üreyen bakteri ve mikroorganizmalar gelmektedir.

Su sebili içinde bakteri üremesinin başlıca sebebi sirküle olmayan sudur. Sirküle olmayan suda ortalama 45-90 gün aralığında bakteri üretir. Bu sebeple su sebili dezenfeksiyon süresini 45 günlük ya da 90 günlük periyotlarla yaptırılması, sağlıklı su tüketimi için gerek arz eder.

Su sebilinin sürekli kullanılması, suyun sirküle olduğu anlamına gelmez. Su sebili içindeki hazneden musluklara dolaşım gerçekleşir. Hazneden musluklara suyun gitmesi için haznenin ortalama 5 cm dolması gerekir. 5 cm altta kalan ve musluktan tüketime hiçbir şekilde ulaşamayan suda dolaşım sağlanamaması sebebiyle bakteri ve mikrop üretir.

Su sebilinde üreyen bakterilerin başında e.coli ve koliform gelmektedir.

Koliform suyun temizliğinin net bir şekilde göstergesidir. Toprak ve toz kaynaklı rahatlıkla su sebillerine bulaşabilir. Bağırsak enfeksiyonlarına ve alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebilmektedir. Koliform saptanan su sebilinin kullanımı durdurulmalı ve profesyonel dezenfeksiyonu yaptırılmalıdır.

Su sebillerinde sıkça rastlanan bir diğer bakteri de e.coli’dir. E.coli nin diğer bir adı da koli basilidir. Koli basili bulaşması genellikle dışkı kaynaklı olmaktadır. Ellerin lavabo sonrası iyi yıkanıp dezenfekte edilmeden su sebiline temasıyla rahatlıkla bulaşabilir.

Ekoli bulaşması tespit edilen bir su sebilin kullanımı, vakit kaybetmeden durdurulmalıdır. Sağlığımıza çok ciddi problemler çıkaracak bu bakterinin profesyonel su sebili temizliği sonrası giderilmesi önem arz eder.

Bu bakteri bulaşması akabinde yaptırılan su sebili temizliği hizmeti sonrası, su sebilinin kullanıma açılmadan bir biyolojik analiz alınması da önemlidir. Yani herhangi bir e.coli kırıntısı kalmadığına emin olduktan sonra su sebili tüketime açılmalıdır.

Su sebili temizliğinde kullanılan kimyasallar nelerdir

Toplumda yanlış bilinen ya da bilgi sahibi olmayıp internet ortamlarında su sebili temizliği hakkında metot ve yöntem önerenlere asla itibar edilmemelidir.

Bu yanlış bilgilerin başında sodayla sebil temizliği yapmak yada sirkeyle sebil temizleme gibi bir çok asparagas haber ve bilgi kirliliği bulunmaktadır.

Soda mineral değerleri bakımından yüksektir. Sodayla sebil temizliği bakteri mikrobun yok edilmesini kesinlikle sağlamaz. Böyle bir akademik bilgi yada bilim konusu da bulunmaz.

Sirkeyle sebil temizliği de aynı kavramı içermez. Sirkeyle temizlenmeye çalışılan sebillerde koku çok uzun süre gitmemektedir. Uyguladığımız analiz sonuçlarında sirkeyle temizliği yapılan su sebilinde bakteri azalması yerine, bakteri artışı da net bir şekilde tespit edilmiştir.

Kuruluşumuza birçok sirkeyle sebil temizliği yapan ya da sodayla sebil temizliğini deneyen müşterilerimiz ulaşmaktadır. Hepsinin şikayeti de bu yanlış bilgilere itimat edip denedikleri ve sebilin kullanılamaz duruma geldiği yönündedir.

Su sebili temizliği tableti olarak piyasada denk gelebileceğiniz ürünlere de kesinlikle itibar edilmemelidir. Sonuçta bu ürünlerin kimyasal bir yapıda üretildiği net bir şekilde bilinir. Su sebili temizliğinde, su sebili temizleme tableti veya muadil kimyasal ürünler asla kullanılmamalıdır.

Soda, sirke, tablet, su sebili temizleme solüsyonu gibi ürünler sebil temizliğinden çok kirlenmelere sebebiyet verir. Bu kirlilik bazen su sebilini kullanılamaz durumlara kadar getirmektedir.

Su sebili temizliği ve su sebili dezenfeksiyonu hizmetlerinde, ozon hariç hiçbir ürün kullanılmaz.

Ozon nedir?

Ozon; oksijenin yüksek elektrik akımıyla O3 gazına ulaşmasıyla elde edilir. Ozon doğada da bulunan bir dezenfektandır. Hiçbir kimyasal gurup altında değerlendirilmeyen ozon, biyosidal guruba da girmediği içi doğal dezenfektan olarak nitelendirilir.

Ozon çok kuvvetli okside ve dezenfekte etme niteliğinden dolayı, tüm dünyada içme suyu arıtma ve üretim tesislerinde de kullanılmaktadır. Koku giderici özelliğini de sahip ozon, su sebili temizliği hizmetinde kullanılması gereken tek üründür.

Ozon kendi formunda kalmaz. Niteliği gereği çok kısa sürede aktif oksijene dönüşür.

Böylelikle Su sebili ozon temizliği sonrası, geride kimyasal bir atık kalma ihtimali bulunmaz. Ozon herhangi bir dezenfekte etme özelliğine sahip ürüne göre binlerce kat fazla etkilidir.

Örneğin su sebilinizde, su sebili temizleme solüsyonu ya da su sebili temizleme tableti kullandınız ve sonrasında sebilden tüketime başladınız.

Su sebilini kimyasal bir ürünle temizleme çalıştığınız için geride atık kalmadığına emin olabilir misiniz? Ya da bu kimyasal ürünlerin sağlığınıza zararlı olmadığına, temizliği %100 yaptığınıza emin olabilir misiniz?

Bu ve benzer sebepler için, sağlıklı su tüketimi adına su sebili dezenfekte hizmetinde ozon haricinde hiçbir ürün yada kimyasalların kullanımını kesinlikle önermemekteyiz.

Tekdez Kurumsal olarak su sebili ozon temizliği hizmetini profesyonel ekiplerimizle, 2000 Mg. ozon jeneratörleri kullanarak vermekteyiz.

Su sebili kokusu nasıl giderilir

Su sebili kokusu nasıl giderilir hususundan önce su sebilinde koku probleminin nasıl başladığı irdelenmelidir. Bir su sebilinde koku problemi varsa, muhakkak o sebilde hastalık yapıcı bakteri ve mikroorganizma üremesi olmuş kabul edilmelidir.

Su sebilinde oluşan bakteri, spor, mantar ve patojenler kısa sürede su sebillerinde koku, renk ve tat farklılıklarına sebebiyet vermektedir. Su sebilinde koku probleminin giderilmesi için profesyonel firma ve ekiplerden destek alınmalıdır.

Eğer bir su sebilinde belirttiğimiz koku problemi, tat problemi yada suda bulanıklaşma varsa, o sebil temizlenip dezenfekte edilmeden kesinlikle kullanıma açılmamalıdır.

Su sebillerinde oluşan koliform bakterisi önce suda tortu sonra koku problemini tetikleyen başlıca bakteridir. Biyolojik olarak kirlenmiş bir su sebili, ozon kullanımı dışında dezenfekte edilemez.

Su sebili koku problemlerinizde kullanacağınız solüsyon, tablet, soda, sirke gibi ürünler sorunun giderilmesini sağlamayacağı gibi, bakteri ve mantar üremesini hızlandıracağı için daha ciddi problemlere yol açacağı bilinmelidir.

Su sebili ozon temizliği hizmeti ile, sebil suyunda oluşan koku farklılıkları giderilir, su sebili sağlıklı tüketime sunulur.

Su sebili kokusu nasıl giderilir ya da su sebili koku giderimi konularında, Tekdez Kurumsal müşteri temsilcinizden detaylı bilgi talep edebilir veya dezenfeksiyon randevusu oluşturabilirsiniz.

 Kirli su zehirlenmelerine dikkat!

Fiziksel ya da biyolojik olarak kirlenmiş suları tüketmek ciddi sağlık problemlerine yol açabilmektedir. Bu sağlık sorunlarının başında zehirlenme gelir.

Kirli sularda üreyen ve çoğalan mikroorganizmaların başında Escherichia coli, Salmonella ve Shigella bakterileri; kısaca “amip” olarak bilinen Entamoeba hystolitica ile Cryptosporidium parvum ve Giardia İntestinalis gibi parazitler; Hepatit A, Rota ve Adeno gibi virüsler gelmektedir. Bu saydığımız bakteri ve virüs gurupları vücutta ciddi tahribatlara yol açabilir.

Bu bakteri veya virüsler özellikle yaz aylarında yoğun üreme yapabilir. Biyolojik kirlilik içeren bir su tüketiminde ilk etkilenen bağırsak sistemimizdir.

Biyolojik kirliliğe maruz kalmış bir su tüketildiğinde vücutta ishal, kusma, bağırsak enfeksiyonları, mide krampları gibi sağlık problemleri boy gösterebilir. Bu belirtilerin görülmesinde içilen suyun temiz olup olmadığı da araştırılması gereken konular arasına girmelidir.

Bu sağlık problemlerinin saptanması durumunda en yakın sağlık kuruluşundan vakit geçirmeden destek alınmalıdır.

Su sebili temizleme fiyatı nasıl belirlenir

Su sebili temizleme fiyatı belirleyen farklılıklar bulunmaktadır. Su sebillerinin niteliği “sanayi tip su sebili, ofis tipi su sebili”, temizliği yapılacak sebil adeti, çoklu adetli sebillerde konumlandırma bu farklılıklardan bazılarıdır.

Tekdez Kurumsal müşteri temsilcinizden su sebili temizliği fiyatları ya da randevusu talep ederken, su sebilinin niteliğini ve adetini belirtmeniz gerekmektedir.

Su sebili temizleme hizmetinin faydaları

Yoğun kullanım cihazları olan su sebillerinde hijyeni sağlar,

Bakteri, mikrop, patojen, spor, mantar ve virüslerden arınım sağlar,

Genel kullanım cihazları olan su sebillerinden bulaşabilecek hastalıklara karşı koruma sağlar,

Tüm sebil kullanımlarında sağlıklı su tüketim imkanı sağlanır,

Temizliği yapılan su sebilinden insanlar, güvenle su tüketirler,

Temizlik esnasında su sirkülasyonu da gerçekleşeceği için bakterilerin üreme süresi uzar,

Sebil suyundaki renk, koku ve tat farklılıkları giderilir,

Temizliği yapılıp belgelendirilen su sebilleri; Türkak, İSO ve diğer tüm denetim organlarından başarılı sonuçlar alır,

Tekdez Kurumsal Akredite su sebili temizlik ve dezenfeksiyon hizmet standartları

Su sebili temizliği hizmetiniz, profesyonel ekiplerimiz tarafından günümüz teknolojisine uygun ozon jeneratörleri ve ulv pülverizatörleriyle verilmektedir.

Yürüttüğümüz araştırma geliştirme faaliyetlerimizle, verdiğimiz tüm hizmetlerin teknolojik altyapısı düzenli olarak kontrol edilmektedir.

Su sebili temizliği ve ozon dezenfeksiyonu hizmetimizde kullanılan tüm jeneratörlerin son verilen hizmet sonrası detaylı sanitasyonun yapılmasıyla bir sonraki müşteri grubunun sağlıklı hizmet alım teminatını oluşturmaktayız.

Tüm personellerimiz düzenli portör sağlık muayenelerinden geçmektedir. Herhangi bir bulaşıcı ya da kalıtsal rahatsızlıklarının olmadığı doktor tetkikleriyle raporlanmaktadır.

Bu saydığımız maddeler ve kurumsal altyapımız sebebiyle, su sebili temizliği yapan firmalar içerisinde Tekdez Kurumsal öncü ve lider konumdadır.

Sektörümüze kandırdığımız teknolojik alt yapı üstünlükleri, uzman ekiplerimizle su sebili ozon temizliği ve su sebili dezenfekte konularında profesyonel çözümler sunmaktayız.

Tekdez Kurumsal belge ve sertifikasyonu;

 1. Faaliyet raporu (temizlik ve dezenfeksiyon alanlarında),
 2. Firma GSM ruhsatı, (Su deposu ve su sebili sanitasyonu yapabilir ibareli)
 3. Türkak akredite İSO 9001 belgesi,
 4. Verilen hizmetlerin marka tescilleri,
 5. Sağlık Bakanlığı onaylı Biyosidal uygulama yetki sertifikası,
 6. Ozon jeneratörleri CE sertifikaları,
 7. Kurum acil durum eylem planları,
 8. OSGB iş güvenliği sözleşmeleri,
 9. OSGB iş yeri hekimi sözleşmeleri,
 10. Kurum risk analizi raporları.

Personel sertifikalarımız;

 1. Mesleki yeterlilik sertifikası,
 2. Hijyen sertifikası,
 3. OSGB iş yeri hekim kontrollü personel Portör sağlık muayene raporları,
 4. Personel yüksekte çalışabilir eğitim belgesi,
 5. İş güvenliği İSG sertifikası,
 6. Personel havuz operatörü yetkinlik belgesi

Su sebili temizliği hizmet denetimi ibrazında kesilen, Ek1 ve Ek2 geçerlilik kurumları;

 1. Adalet Bakanlığı,
 2. Tüm özel denetim firmaları
 3. Kuruluşlar arası denetim süreçlerinde,
 4. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı,
 5. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı,
 6. Avrupa Birliği Bakanlığı,
 7. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı,
 8. Dışişleri Bakanlığı,
 9. Milli Eğitim Bakanlığı,
 10. Ekonomi Bakanlığı,
 11. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı,
 12. Gençlik ve Spor Bakanlığı,
 13. Hazine ve Maliye Bakanlığı,
 14. Türkiye Cumhuriyeti İç İşleri Bakanlığı,
 15. Kalkınma Bakanlığı,
 16. Kültür ve Turizm Bakanlığı,
 17. Sağlık Bakanlığı,
 18. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı,
 19. Milli Savunma Bakanlığı,
 20. Tarım ve Orman Bakanlığı,
 21. Ticaret Bakanlığı,
 22. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
 23. İş güvenliği denetimlerinde,
 24. Türkak veya İSO denetim süreçlerinde
 25. Tescil süreçlerinde,

Uzman kalifikasyon seviyesinde eğitim alan personellerimizle, akreditesi Sağlık Bakanlığı ve İSO sistemlerince belgelendirilmiş Tekdez Kurumsal firmamızdan, nitelik ve adet fark etmeksizin su sebili ozon temizliği hizmet talebinde bulunabilirsiniz.

Su sebili ozon temizliği hizmetinde marka, model ve nitelik ayrımı yapılmaz. Her tip de ve nitelikte su sebilleri temizlenip dezenfekte edilebilir.

Burada dikkat edilmesi gereken husus temizlik yöntem ve metotlarındaki farklılıklardır.

Örneğim bir sanayi tip su sebili temizliği hizmeti ile en tipi su sebili temizliği hizmeti verilişi arasında yöntem farklılıkları bulunmaktadır.

Bunun dışında gizli damacanalı su sebili temizliği ile üstten damacanalı yani standart tip su sebili temizliği hizmetleri arasında bir farklılık bulunmaz.

Su sebili temizliği ve ozon dezenfektesi hizmetlerimiz sonrası kurulum şeması ve işleyiş planına ait tüm bilgiler,Tekdez Kurumsal Crm (Müşteri ilişkileri yönetimi programına) takip kayıtları yapılmaktadır.

Takibi yapılan her müşteri, periyodik su sebili dezenfekte tarihi gelmeden 7 gün önce aranıp veya kısa mesajla bilgilendirilir.

Bu bilgilendirme neticesinde onayınız olduğu taktirde periyodik su sebili temizliği hizmetiniz aynı personel ve standartlarda tekrarlanmaktadır.

Türkiye 81 ilinde, su sebili temizliği hizmetini profesyonel ekiplerimizden almak, bilgi talebinde bulunmak yada randevu oluşturmak için konusunda uzman Tekdez Kurumsal müşteri temsilcinizle lütfen iletişim sağlayınız.

Su sebili temizliği yapan firmalar içerisinde Tekdez Kurumsal; gerek uzman personel kalifikasyonu, gerekse eksiksiz yetki ve kalite sertifikalarıyla sektörünün lider, öncü firması konumundadır.

Su sebili temizleme hizmetinin 45 günlük yada en geç 90 günlük periyotlarla yapıldığı unutulmamalı ve bu periyodik takip süreci ihmal edilmemelidir.

Tekdez Kurumsal ayrıcalıklı su sebili ozon temizliği ve dezenfektesi talepleriniz için, lütfen iletişim sağlayınız.