Telefon Yol Tarifi WhatsApp

Sanayi Tipi Su Sebili Temizliği

Sanayi Tipi Su Sebili Temizliği

Sanayi Tipi Su Sebili Temizliği

Su içmek bir gereksinimdir. Ancak tüketim amaçlı suyun sağlıklı kullanıma uygun olması, sağlık açısından büyük önem arz etmektedir. Sağlıklı suyun birkaç kritik özelliği bulunmaktadır. Bu özellikler suyun tüketilebilirliğinin göstergesidir.

Sağlıklı su renksiz olmalıdır. Berrak ve temiz olmalıdır. İçimi hoş olmalı ve tadında bozukluk olmamalıdır. Elbette en önemli özelliği, bakteri virüs gibi sağlığa zararlı mikroorganizmaların bulunmadığı hijyenik bir su olmalıdır.

Sağlıklı ve hijyenik bir su içmek istiyorsanız, su sebillerinin temizliği ve dezenfeksiyonu dikkat edilecek hususlar arasındadır.

Su sebilleri kullanım alanına ve su dolum kapasitelerine göre sınıflandırılmaktadır. Su sebilleri iki ana başlıkta incelenir. Bunlar;

  1. Ev tipi su sebili,
  2. Sanayi tip su sebilidir.

Su sebili çeşitlerinden birisi olan Sanayi tipi su sebili temizliği gerekli zaman ve aralıklarla alınması gereken bir hizmettir.

Sanayi tip su sebilleri insan sirkülasyonunun fazla olduğu yerlerde sık olarak kullanılmaktadır. Büyük hazneli cihazlardır. Haznelerinin genişliği sayesinde içerisinde 70 – 80 litre suyu rahatlıkla muhafaza edebilirler.

Sanayi tip su sebilleri, daha çok fabrikalarda bulunan ve buzdolabı tarzında olan sadece soğuk su teminini sağlayan cihazlardır. Sanayi tip su sebiline temin edilen su, şebekeden gelerek arıtmalar vasıtasıyla sebile aktarılmaktadır.

Zaman zaman meydana gelen şebeke hatlarındaki çalışmalar sonucunda, biyolojik kirlilik su sebiline bulaşabilir. Bu kirlilik arıtma bağlantısı bulunmayan su sebillerinde sıklıkla rastlanmaktadır. Şebeke hattı çalışmalarında arıtmanın olmaması ya da arıtmanın işlevini yerine getirmemesi gibi problemlerde su sebilinde biyolojik kirlilik kaçınılmaz son olacaktır.

Su sebili kirliliğinin ana sebebi sadece bu değildir. Sebiller yoğun kullanıma bağlı ve sirkülasyona girmeyen su sebebiylede kendi kendilerine bakteri üretebilmektedir. Temizlenmeyen ve dezenfekte edilmeyen sanayi tip su sebillerinde fiziksel ve biyolojik kirlilik kaçınılmaz sondur.

Böyle bir problemle karşılaşıldığı takdirde acil önlem alınmalıdır. Alınacak önlem, sanayi tip su sebillerinin temizlik ve dezenfeksiyonu olmalıdır.

Bunun dışında sanayi tip su sebillerinin yoğun olarak kullanıldığı yerlerde de temizlik dezenfeksiyon işlemi gözden kaçırılmaması gereken bir konudur. Sanayi tip su sebili yoğun kullanımda 30 günde bir, az kullanımda ise 90 günde bir temizlik ve dezenfeksiyonu sağlanmalıdır.

Sanayi tip su sebili sadece yoğum kullanım ve bir problem olduğu zamanlarda alınması gereken bir hizmet değildir. İş sağlığı ve güvenliği gereğince, olağan durumlarda 3 ayda bir alınması gereken bir hizmettir.

Alınan temizlik hizmetinin devamlılığı çok önemlidir. 3 aylık periyotlarla bu işlem tekrarlanmalı ve atlanmamalıdır.

Sanayi tip su sebili temizliğinin önemli sağlıklı suyun kullanımını sağlamaktır. Bunun devamında temizlenmeyen su sebillerinde yer alan kirli suya engel olmaktır.

Kirli su içerisinde birçok bakteri ve patojeni barındırmaktadır. Bu bakteriler; Koliform, E.Coli ve Enterekok’dur.

Aralarında en tehlikeli olanı Koliform bakterisidir. Koliform olarak adlandırılan bu bakteri arındırılması zor ve hızlı üreyen bir bakteridir.

Kirli sularda bulunan ve hızlı üreyen koliform bakterisi, bulaşıcı hastalıklara da yol açmaktadır. İshal, kusma, yüksek ateş, bulantı gibi problemlere sebebiyet vermektedir.

Kirli sularda yer alan bakteri ve patojenlere müdahale edilmediği takdir de sağlık açısından risk artacaktır. Bulaşıcı olan rahatsızlıklar salgın boyutlarına gelerek, ölümcül hastalıklara kadar ilerleyecektir.

Sanayi tip su sebili içerisindeki oluşan bakteri ve virüslere engel olmak ve sağlıklı su kullanımının devamlılığı için su sebili temizleme hizmeti periyodik olarak alınmalıdır.

Temizlik ve dezenfeksiyon hizmeti alınmadan önce dikkat edilmesi gereken en önemli konu ise hizmeti sağlayacak firmadır.

Hizmet alınacak firmanın Sağlık Bakanlığından onaylı, gerekli yetki ve kalite belgelerine sahip olması gerekmektedir. Gerekli yetki ve kalite belgeleri firmanın profesyonelliği konusunda önem arz etmektedir.

Kalite ve yetki belgeleri su sebili temizleme işlemi öncesinde hizmet verecek olan firmadan talep edilmelidir. Hizmet verecek olan personellerin ise uzman ve eğitimli olduklarına dair belgelerinin sorgulanması gerekmektedir.

Tekdez Kurumsal firmamız Sanayi tipi su sebili temizliği konusunda uzman, eğitimli ve profesyonel kadrosuyla siz değerli müşterilerimize yardımcı olmaktadır.

Firmamız tarafından talep edilen su sebili temizliği öncesinde istenilen bütün belgeler tarafınıza aktarılmaktadır.

Sağlık Bakanlığından akredite olmanın gururuyla, başta İstanbul, Ankara, İzmir olmak üzere Türkiye’nin 81 iline sanayi tip su sebili temizlik ve dezenfeksiyon hizmeti sağlanmaktadır.

Tekdez Kurumsal firmamız ile iletişime geçmeniz durumunda, su sebili temizliği konusunda sorularınıza yanıt bulabilir ve randevu planlaması yapabilirsiniz. Planlanan randevu tarihinde sanayi tip su sebillerinize yerinde hizmet verilecek ve %100 sağlıklı kullanıma uygun olarak iş teslimi yapılacaktır.