Telefon Yol Tarifi WhatsApp

SEBİL TEMİZLİK TALİMATI

SEBİL TEMİZLİK TALİMATI

SEBİL TEMİZLİK TALİMATI

Su sebilleri temizliği ve ozon dezenfektesi belirli bir periyodik takvime göre ilerlemektedir. Sebil temizlik talimatı, su deposunda olduğu gibi Sağlık Bakanlığının yayınladığı bir genelgeye göre düzenlenmemektedir.

Su deposu temizliği 2007-67 genelgesine göre periyodik olarak takip edilir ve yapılması gereken işlemler belirtilir.. Sebil sanitasyonunda ise böyle bir takip süreci ve işlem bütünlülüğü bulunmaz.

Su sebili temizlik talimatı; su sebilinin hangi periyotta yürütülmesi ve yapılacak işlemlerin bütünlülüğünü kapsayan bir yönergedir. Bu yönerge kimi zaman hizmet alan kurum yetkililerince hazırlanmakta, kimi zamanda iş güvenliği uzmanları tarafından değerlendirilmektedir.

SEBİL TEMİZLİK TALİMATI  & PERİYODİK SU SEBİLİ TEMİZLİK TAKİP SÜRESİ NEDİR?

Su sebillerinin periyodik olarak temizlenip dezenfekte edilmesi gerekir. Bu dezenfeksiyon periyodu için herhangi bir genelge bulunmaz. Su sebilleri temizliği ve dezenfeksiyonu genel olarak 3 aylık periyodik takiple ilerletilmelidir.

Su sebili sanitasyonunun 3 aylık periyodik takipler ilerlemesi, bazı kanıtlanmış detaylara göre düzenlenmiştir.

Düzenli olarak temizlenip dezenfekte edilmeyen su sebillerinde başta Koliform olmak üzere bir çok mikroorganizma üremesi gerçekleşir. Bu mikroorganizmalar, sebilden su tüketimiyle insan vücuduna girer ve hastalık yönünde tahribat oluşturur.

Koliform bakterisi yapışkan ve çabuk çoğalan bir mikroorganizmadır. İzole edilmesi de bir hayli zor olan bu bakteri, kontrol altına alınmadığında büyük sağlık sorunları çıkartabilir. Koliform bakterisi su sebillerinde genellikle 60 ile 90 gün aralığında üreme kayıt eder. Koliform üremesi gerçekleşen bir su sebili artık biyolojik olarak kirlenmiş demektir. Bu sebilden içilecek su, sağlık açısından risk teşkil eder.

Koliform üremesi gerçekleşen bir su sebilinde kısa vadede koku, renk ve suda tat farklılıkları oluşur. Bir diğer belirti ise sudaki pıhtılaşmadır. Sebilden aldığımız suda tane ya da pıhtı parçaları var ise bu su kesinlikle tüketilmemeli ve derhal profesyonel dezenfeksiyon hizmeti talep edilmelidir.

Kullanıma bağlı ya da hazne içi sirkülasyonu olmayan su sebebiyle 60-90 gün aralığın da bu tehlikeli mikroorganizma su sebillerinde üremektedir. Bu sebeple gerek iş güvenliği uzmanlarınca, gerekse iş yeri hekimlerince su sebillerinin periyodik temizlik çizelgesi 3 ayda bir olarak düzenlenmektedir.

SEBİL TEMİZLİK TALİMATI  & SU SEBİLİ TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR?

Su sebilleri genel olarak 2 farklı çeşitte üretilmektedir. Bunlar ev tipi su sebilleri ve endüstriyel su sebilleridir. Birbirleri arasında iki nitelikte farklılık bulunmaktadır.

Endüstriyel su sebilleri, büyük iç su haznesine sahiptir ve sadece soğuk su tüketimine karşılık verir.

Ev tipi su sebilleri ise daha küçük bir iç su haznesine sahiptir ve hem sıcak, hemde soğuk su tüketimine karşılık verir.

Bu iki su sebili çeşitlerinde, temizlik ve ozon dezenfeksiyon işlemleri de birbirinden ayrışır. Ozonlama süreleri ve ozonizasyon ünitesinin kurulumuna kadar değişkenlik gösterir.

Genel olarak su sebili ozon dezenfeksiyonu uygulaması şu şekilde yapılmaktadır;

  • Su sebilin üst hazne takımı sökülmeden önce, sebilin elektrikle bağlantısı olan fiş çekilir,
  • Sebil iç haznelerinde bulunan su, arka tıpadan, hazne yataklarından ve musluklardan tahliye edilir,
  • Ev tipi su sebillerinde üst hazne, hazne yuvası, hazne kapağı ve bidon delici sökülerek temizlenir. Endüstriyel tip su sebillerinde ise sadece kilitli olan üst hazne kapağı açılır,
  • Sökümü gerçekleştirilen tüm parçalar ve hazne içleri temizlenir. Bu temizlikte sadece su ve daha önce kullanılmamış sünger uygulaması yapılmalıdır,
  • Hazne ve yatak temizliği tamamlanan su sebillerinde ozonlama işlemine geçilir. Sanayi tip su sebillerin de sadece musluklardan ozonlama yapılması yeterlidir. Ev tipi su sebillerinde ise musluklardan ozonlama yapılabileceği gibi, üst haznede ozonlama için kullanılabilir.
  • Yapılan işlemlerle sebilin iç sanitasyonu sağlanır. Su sebilinin dış sanitasyonu da mutlaka sağlanmalıdır. Dış dezenfeksiyon uygulamasında sebilin el teması yapılan musluk ve diğer bölgeleri, hidrojen peroksitle temizlenir.
  • Su sebili iç ve dış temizliği sonrası üreyen bakteri, patojen, mikroorganizma, spor ve mantarlar yok edilir.
  • Sebil temizliği sonrası suda bulunan koku, renk ve tat farklılıkları giderilir.
  • Sağlıklı kullanıma teslim edilen sanayi tip su sebillerinin temizlik ve dezenfeksiyon işlemi ortalama 30 dakika, ev tipi su sebillerinin ise 20 dakika sürmektedir.

Su sebili temizlik talimatı altında düzenlenebilecek detaylar bu şekildedir. Talebinizle Tekdez Kurumsal firmamızı arayarak, Sebil temizlik talimatı düzenlenmesi isteyebilir yada sebil temizliği randevusu oluşturabilirsiniz.