Telefon Yol Tarifi WhatsApp

Sağlık Bakanlığı 2007-67 sayılı genelge su depolarının temizliği

Sağlık Bakanlığı 2007-67 sayılı genelge su depolarının temizliği

Sağlık Bakanlığı 2007-67 sayılı genelge su depolarının temizliği

Su canlıların yaşaması için hayati öneme sahiptir. En küçük canlı organizmadan en büyük canlı varlığa kadar, bütün biyolojik yaşamı ve bütün insan faaliyetlerini ayakta tutan sudur.

Yaşanan mevsimsel değişiklikler, su hattında olan kesintiler günümüzde su depolarını kullanımını gerekli hale getirmiştir. Su depoları apartman, fabrika, hastane, eğitim kurumları ve benzeri yerlerde kurulan, suyun muhafaza edildiği yapılardır. Birincil özelliği ise depolanan suyun sağlıklı ve steril olmasıdır. Aynı zamanda su deposu kurulan yerlerin yani suyun stoklandığı alanında temiz ve hijyenik olması gerekmektedir.

Sağlık Bakanlığı 2007-67 sayılı genelge su depolarının temizliği su kesintisi olduğu dönemlerde 3 ayda bir, diğer dönemlerde 6 ayda bir yapılması zorunlu bir hizmet haline gelmiştir. Genelgede; temizlik dışında su depolarının 6 ayda bir bakımı da yapılarak dezenfeksiyonunun tamamlanması gerektiğini bizlere sunmaktadır. Yapılan temizlik ve dezenfeksiyon hizmeti periyodik olarak gerçekleştirilmelidir.

İçme ve kullanma suları insan ve toplum sağlığını doğrudan etkileyen en önemli maddelerin arasında yer almaktadır. İçme ve kullanım suları temiz ve hijyenik olmalıdır. Sağlık Bakanlığı toplum sağlığının korunması için vatandaşların, ilgili kurum ve kuruluşların alması gereken tedbir, aynı zamanda dikkat edilmesi gereken hususları şu şekilde belirlemiştir;

Sağlık Bakanlığı ‘’2007-67’’ Genelgesine göre;

  1. Sağlık Bakanlığı 2007-67 sayılı genelge su depolarının temizliği bina ve konutlarda bulunan su depoları kesinti olduğu zamanlarda 3 ayda bir, normal şartlarda 6 aylık periyotlarla düzenli olarak temizlenmeli ve bakımları yapılmalıdır,
  2. Su depolarının periyodik temizlik ve bakımı ihmal edilmemelidir,
  3. Kesinti olmadığı zamanlarda su deposunda muhafaza olan suyun sirkülasyonu sağlanmalıdır.

Sağlık Bakanlığı ‘’2007-67’’ sayılı genelge su depolarının temizliği ve sanitasyonu hizmeti hususunda gerekli eğitimleri almış, profesyonel personellerden hizmet alınmalıdır.

Su depoları gerek şebeke suyu ile gelen kirlilik, gerekse zamanla oluşan balçık, çamur ve dış etkenler ile kolayca kirlenmeye müsait alanlardır.

Unutmaması gereken önemli bir konuda, temizlenmeyen su depolarının tehlike arz etmesidir.

Bunlara örnek verecek olursak;

  1. Kirli ve temizlenmeyen su depolarında bulaşıcı hastalıklara neden olan bakteri ve patojenler çoğalmaktadır. E-Coli, Enterekok ve Coliform bakterileri; tifo, kusma, ishal, yüksek ateş, zehirlenme gibi çeşitli rahatsızlıklara sebebiyet vermektedir.
  2. Temizlenmeyen depolardan gelen suların çamaşır ve bulaşık makinesine zarar vereceği de unutulmaması gerekir. Bu zararın sebebi tüketim alanımıza suyun çamurlu ve balçık halinde ulaşmasıdır.

Su deposu temizlik ve dezenfektesi; kanuni zorunluluk veya denetlemede sorun yaşamamak için değil, sağlığımız için yaptırmamız gereken zorunlu bir süreçtir. İçtiğimiz, yemeklerde kullandığımız, meyve sebze yıkadığımız, dişimizi fırçaladığımız, banyo yaptığımız, suyun temiz olması için depo temizliğini periyodik bakımlarını aksatmadan yaptırmalıyız.

Su deposu temizliği hizmeti uzman, yetki ve kalite belgelerine sahip kuruluşlara yaptırılmalıdır. Hizmet verecek kurumun iş güvenliği belgeleri, hekim sözleşmeleri,  İSO 9001 belgeleri, Sağlık Bakanlığı yetki belgeleri mutlaka talep edilmelidir. Personellerin ise portör muayene kayıtları, İSG sertifikaları, hijyen ve mesleki yeterlilik belgeleri sorgulanmalıdır.

Tekdez Kurumsal olarak; Sağlık Bakanlığı biyosidal uygulama izin belgesi, marka tescilleri, İSO 9001 kalite denetim sertifikası, acil durum eylem planları ve risk analiz raporlarımız eksiksiz olarak hizmet alan kurum yetkilisine sunabilmekteyiz. Türkiye genelinde su deposu temizlik ve dezenfeksiyon hizmetini sorunsuz bir şekilde vermekteyiz.

Tekdez Kurumsal; uzman birçok temizlik profesyonelinin buluştuğu, birçok bireysel ve kurumsal firmaların, eğitim kurumlarının, hastanelerin su deposu temizlik ihtiyacının karşılandığı bir hizmet platformudur.

Hizmet verdiğimiz tüm kurum ve kuruluşlarda, gösterdiğimiz profesyonel hizmet ve güler yüzlü personellerimiz ile çözüm odaklı çalışmaktayız.

Firmamız tüm Türkiye genelinde su deposu temizlik ve yalıtımı, su sebil temizlik ve ozonlaması, soğutma kulesi temizliği, boyler temizliği, havuz ve havuz denge tankı temizliği, su tesisatı temizliği hizmetlerini de vermektedir.

İçme ve kullanma sularının güvenilir ve sağlıklı bir biçimde depolanması için tüketicilerin bu konuda bilinçlendirilmesi konusunda, müşterilerimizin tüm sorularına cevap verilmekte ve çözüm önerileri getirmekteyiz.

Su deposu temizliği ihtiyaçlarınız için bizlere ulaştığınız takdirde temizlik konusunda gerekli çalışmaları ve Sağlık Bakanlığı 2007-67 sayılı genelge su depolarının temizliği hakkında bütün bilgileri sizlere sunmaktayız.

Su deposu temizliği ve dezenfektesi hakkında bilgi almak, randevu günü belirlemek ya da diğer talepleriniz için müşteri temsilcisinden destek alabilir ve iletişime geçebilirsiniz.