Telefon Yol Tarifi WhatsApp

Plastik Su Deposu Kokusu Nasıl Giderilir?

Plastik Su Deposu Kokusu Nasıl Giderilir?

Plastik Su Deposu Kokusu Nasıl Giderilir?

Su; insan ve canlı yaşamı için mutlak gerekli bir kaynaktır. İnsanoğlu bu kaynağı verimli kullanmak için çok çeşitli sistemler geliştirmiştir. İhtiyaca göre depolar farklı alanlarda kullanılmaktadır. Oluşan ihtiyaçlara karşı farklı depo tipleri ortaya çıkmıştır. Depolar kullanıldığı yere, konumlandığı yere, malzemesine, kullanım amacına göre aşağıdaki çeşitlerde sınıflandırılır;

 1. Beton su depoları,
 2. Plastik su depoları,
 3. Metal alışım su depolarıdır.

Muhafaza alanları olan su depolarının birçok çeşidi bulunmaktadır. Plastik su depoları da bu çeşitlerden birisidir. Plastik depoları kendi içlerinde; plastik, polietilen ve fiber olarak ayrılmaktadır. Plastik depolar kirlenmeye en yatkın depolardır. Buna istinaden Plastik su deposu kokusu nasıl giderilir sorunsalı sıkça karşımıza çıkmaktadır.

Plastik su depoları çeşitli ebatlarda çeşitli şekillerde olabilirler. Genellikle 1, 1.5, 5, 10, 15, 20 ton ya da 500 litre şeklinde küçük depolar olarak karşımıza çıkmaktadır. Şekilleri ise yatay, dikey, dikdörtgen olarak tanımlanabilmektedir.

Plastik su depoları geri dönüşüme uygun su depolarıdır. Montajı kolaydır. Kapalı ve açık alanlarda kurulumları sağlanabilmektedir.

Plastik su deposu alınırken dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Bunlar;

 1. En önemli birinci husus plastik bazlı depo üreticilerinin TSE, ISO belgelerinin olması ve depo üzerinde Soğuk baskılı CE ibaresinin bulunması gerekmektedir.  Bunlar devlet tarafından yetkili kuruluşlar tarafından denetim altında olduğunu, insan sağlığına ve çevreye karşı zararlı olmadığını göstermektedir,
 2. Su depolarının ebatları tonajına göre değişiklik gösterir. Bu yüzden deponun konumlandırılacağı alanın depoya uyup uymayacağını değerlendirmek için, önceden tespit edilmesi gerekmektedir.

Plastik su depoları, türleri arasında en kolay ve en çabuk kirlenen depo çeşididir. Genellikle açık alanlarda kurulumları gerçekleşmektedir. Plastik su deposunun sıcaklığa uzun süre maruz kalması hızlı bakteri üremesi yanında bir besi ortamı olmasına neden olan yosunlaşmanın gerçekleşmesine de neden olmaktadır. Yosunlaşma, depo içerisinde bakteri oluşumunun habercisidir.  Bunun devamında ise depoda koku problemi de olacaktır.

Plastik su deposu kokusu nasıl giderilir konusunda uygulanacak yöntem ve metotlar şu şekilde olmalıdır;

 1. Sağlık Bakanlığı 2007/67 genelgesince de ele alınmış olup plastik su depolarının temizlik ve dezenfeksiyonu kesinti olduğu dönemlerde 3 ayda bir diğer dönemlerde en geç 6 ayda bir yaptırılması gerekmektedir,
 2. Temizlik ve dezenfeksiyon hizmeti düzenli ve periyodik olarak yapılmalıdır,
 3. Kirliliği yüksek olan plastik su depoları ve diğer metal, beton, saç vs. su depolarının temizliğinde ilk olarak Sağlık Bakanlığından ruhsatlı dezenfektan ürünlerin kullanılması doğru ve güvenilir bir temizlik işlemi sağlanmalıdır,
 4. Bakteri oluşumunu hızlandıracak olan sıcaklık etkeni ortadan kaldırılmalıdır. Plastik su depolarının güneş alan bölgelere konumlandırılmaması gerekmektedir,
 5. Plastik su deposu kurulumu yapılırken kapak ve tavan arasında 1, 1.5 metre mesafe bırakılması gerekmektedir. Bunun nedeni ise su deposu temizlik hizmeti alınacağı durumlarda temizlik personelinin depoya içeriden müdahalesi için çok önemlidir,
 6. İçine girilemediği takdir de dış müdahale ile su deposu temizliği sağlanmalıdır,
 7. Depoda kötü koku probleminde konumu değiştirilmeli, bu mümkün değil ise deponun dış yüzeyi siyah gibi koyu bir renk ile boyanarak güneş ışınlarını alma seviyesi en aza indirgenmelidir.

Plastik su deposu kokusu nasıl giderilir probleminiz için yapılması gereken ilk iş su deposu temizliğidir. Su deposu temizlik hizmetinde uzman, yetki ve kalite belgelerine sahip kuruluşlara yaptırılmalıdır. Yetki ve kalite belgeleri temizlik hizmeti verecek firmadan talep edilmelidir.

Personellerin ise portör muayene kayıtları, İSG sertifikaları, hijyen ve mesleki yeterlilik belgeleri sorgulanmalıdır.  Talep edilen belgeler; Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş Sağlık Bakanlığı onaylı dezenfektanlar ile hizmet verileceğinin, iş güvenliği uzmanlarının eğitiminden geçmiş ekipler ile iş sağlığı kurallarına uygun hizmet verileceğinin, uygulanacak doğru yöntem ve metotlara hakim, uzman ve eğitimli ekipler tarafından profesyonel hizmet alınacağının kanıtı olmaktadır.

Tekdez Kurumsal yetki ve kalite sertifikaları tam olup, uzman birçok temizlik profesyonelinin buluştuğu su deposu temizlik ihtiyacının karşılandığı bir hizmet platformudur.

Su deposu temizliği ihtiyaçlarınız için bizlere ulaştığınız takdirde temizlik konusunda yapılması gerekenleri ve Plastik su deposu kokusu nasıl giderilir hakkında bütün bilgileri sizlere sunmaktayız.

Sizlerde su deposu temizliği ve dezenfektesi hakkında detaylı bilgi ve talepleriniz için Tekdez Kurumsal firmamız ile iletişime geçebilir, müşteri temsilcinizden destek alabilirsiniz.