Telefon Yol Tarifi WhatsApp

Plastik Su Deposu Boyama

Plastik Su Deposu Boyama

Plastik Su Deposu Boyama

Plastik su depoları, diğer su deposu çeşit ve niteliklerinde olduğu gibi suyu sağlıklı olarak muhafaza etmek için kurulmaktadır. Maalesef ki plastik su depoları, imalat malzemesi gereği diğer su depolarından daha çabuk biyolojik kirliliğe uğramaktadır.

Plastik su depolarının imalat aşamasında petrol ve petrol ürünleri kullanılmaktadır. Bu sebeple biyolojik kirlilik oluşturabilmekte ve düzenli olarak temizliği yapılması gerekmektedir.

Plastik su depoları genellikle kurulumu kolay olan depolardır. Beton su deposu ya da metal alaşım su deposu kurulumunun zor ve sıkıntılı olduğu alanlara, düşük tonajlarda plastik su deposu kurulabilmektedir. Maliyet olarak da ucuz olması, plastik su depolarına rağbet görmesini artırmaktadır.

Plastik su depoları bazen kapalı alanlara, bazen de açık alanlara kurulabilmektedir. Açık alanlara kurulumu yapılan plastik su depoları, kapalı alanlara göre daha çabuk kirlenmekte ve yosunlanma yapabilmektedir.

Bu biyolojik kirliliğin sebebi güneşin zararlı ışınlarına direk maruz kalmasıdır. Plastik su deposu boyama işlemi tamda burada gerekmektedir.

Plastik su deposu neden boyanır?

Dış alana kurulumu gerçekleştirilen plastik su depoları, belirttiğimiz gibi güneş ışığına direk maruz kalırlar. Güneş ışığına direk maruz kalan plastik su deposu ısınmaya başlar ve muhafaza ettiği suyu da ısıtır. Isınan suda çok çabuk koliform bakteri ürer ve yosun problemi oluşur.

Dış alana kurulumu yapılan plastik su depolarının dış yüzeyi güneş ışınlarını geçirmeyen folyo ile kaplanmalı ya da üzeri baraka tarzı bir yapıyla korunaklı hale getirilmelidir.

Bunların hiç biri yapılamadığında su deposunun dış yüzeyi koyu renkte bir boya ile boyanabilir. Koyu renk boya kullanılmasının amacı, güneş ışınlarını direk depoya temas etmesini önlemek içindir.

Plastik su deposu boyama; güneş ışınlarından korunmada %60 başarı sağlar. Bunun sebebi her ne kadar dış yüzeyi boyanmış olsa da plastik su depoları direk güneşe maruz kalırsa ısınma oluşur. Bu ısınma sonucu da biyolojik kirlilik kaçınılmaz sondur.

Değerli müşterilerimizden plastik su deposu neyle boyanır ya da boyamalı mıyız gibi farklı sorular gelebilmektedir.

Plastik su depoları kendi içlerinde fiber ve polietilen olarak ikiye ayrılmaktadır. Boyama işleminde deponun fiber, plastik ya da polietilen olması bir önem arz etmez.

Her plastik su deposu illaki boyanacak diye bir kural bulunmaz. Bunun için öncelikle ihtiyaç oluşması gerekir. Plastik su deposunun boyanması için deponun folyo ile kaplanmaması ya da korunaklı gölgelik bir alana kurulamıyor olması gerekmektedir.

Plastik su deposu boyama işleminde hangi boyanın kullanılacağı önemli değildir. Sonuçta boya dış yüzeye uygulanır yani depo içerisinde muhafaza edilen suyla temas etmez.

Değerli müşterilerimizden gelen bir diğer talep de plastik su deposu boyama işlemini firmamızın yapıp yapmadığıdır. Tekdez Kurumsal olarak profesyonel metotlarla su deposu temizliği ve su deposu izolasyonu hizmeti vermekteyiz. İzolasyon içeriğinde güneş ışınlarından korunmak için plastik su deposu boyama bulunmamaktadır. Yani bu işlemi kendiniz uygulamalısınız.

Plastik su depolarının boyanması, güneş ışınlarından veya güneşin zararlı etkilerinden %100 korunmak anlamına gelmemektedir. Belirttiğimiz gibi zaten plastik su depoları standartlarda 4 ayda bir temizlenip dezenfekte edilmektedir. Bunun sebebi plastik su depolarının diğer depo türlerine göre daha çabuk kirlenmesi ve yosun oluşturmasıdır. Genelge ve standartlara göre su deposu temizlik dezenfeksiyon hizmeti altı ayda bir yaptırılmalıdır. Plastik su depolarında bu sürenin 4 aya indirilmesinin sebebi de, kısa vadede oluşan biyolojik kirlenme ve yosun problemidir.

Plastik su deposu boyama işleminde dikkat edilmesi gereken bir konuda, tesisat hatlarıdır. Bir plastik su deposu eğer ki dış alana kurulmuşsa, depoya dolum ve dağıtım tesisatı da mutlaka dışarıda kalmaktadır. Yani bu tesisat hatları da güneş ışınlarına direk maruz kalır ve kirlilik oluşturur.

Bu sebeplerle bir plastik su deposu dış alana kurulursa, dış alanda kalan tesisat hattı da depoyla birlikte boyanmalıdır. Bu şekilde %60 güneş ışınlarından koruma sağlanabilir.

Tekdez Kurumsal olarak Türkiye genelinde su deposu temizliği ve su deposu yalıtımı hizmetleri vermekteyiz. Profesyonel ve akreditasyon belgeleri eksiksiz kuruluşumuzdan, çözüm odaklı hizmetler talep edebilirsiniz.

Kurumsal müşteri temsilcinizden; Su deposu boyama ile ilgili bilgi alabilir yada su deposu temizliği randevusu oluşturabilirsiniz. Firmamız plastik su deposu boyama hizmeti vermemektedir. Su deposu izolasyonu, su deposu yalıtımı ve su deposu temizlik dezenfeksiyon süreçlerinde değerli müşterilerimize çözüm odaklı hizmetler sunmaktayız.