Telefon Yol Tarifi WhatsApp

Gizli Damacanalı Su Sebili Temizlik

Gizli Damacanalı Su Sebili Temizlik

Gizli Damacanalı Su Sebili Temizlik

Su sebilleri imal aşamasında, farklı tip ve talep edilen istekler doğrultusunda farklı isteklere cevap verebilecek şekilde tasarlanmaktadır. Bu tasarımları genel olarak endüstriyel tip su sebili ve ev tipi su sebili olarak ikiye ayırabiliriz.

Endüstriyel tip imal edilen su sebilleri büyük ve kullanımı çok olan yerlerin talebi doğrultusunda üretilmektedir. Bu sebiller genellikle sadece soğuk su karşılamada kullanılır. Sıcak hazne ve rezistans sistemine sahip olmayan endüstriyel tip su sebillerinin kullanımı oldukça yaygındır.

Ofis veya ev tip sebil olarak imal edilen su sebilleri daha küçük hazne ve su yatağına sahiptir. Tüketicinin fazla yoğun olmadığı alanlarda kurulan bu sebiller sıcak su verebildiği gibi, soğuk su ihtiyacını da karşılamaktadır. Ev tipi su sebillerinin hazneleri küçük ve sıcak – soğuk rezistanslara sahip olduğu bilinmektedir.

Ev tipi diğer bir ismiyle ofis tipi su sebilleri kendi içlerinde iki aşamalı olarak kullanıma sunulmaktadır. Bunlardan ilki ve en yaygın olanı üstten damacanalı su sebilidir.

Diğer modeli ise alttan yani gizli damacanalı su sebilidir. Üstten veya Gizli damacanalı su sebili temizlik uygulaması ihmal edilmemelidir.

Her iki modelinde birbirlerine göre avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Bunları genel olarak belirtmek gerekirse;

  • Üstten damacanalı su sebilleri, gizli damacanalı su sebillerine göre daha az elektrik harcar. Elektrik tasarrufu için üstten damacanalı su sebili tercih edilir.
  • Üstten damacanalı su sebillerinin arıza periyodu, gizli damacanalı su sebillerine göre daha uzundur. Elektronik aksamları daha az olduğu için arıza daha az verirler.
  • Üstten damacanalı su sebillerinde, damacanada ki su kendi ivmesiyle hazneye ve oradan musluğa ulaşır. Gizli yani alttan damacanalı su sebillerinde ise, damacana yuvası altta kalır ve pompa sistemiyle musluklara iletilir.
  • Üstten damacanalı su sebili temizliği uygulamasında, hazne ve yataklara kolaylıkla ulaşılır. Gizli damacanalı su sebili temizlik işleminde sebil üzerindeki elektronik aksamlar sökülerek haznelere ulaşım sağlanır.
  • Gizli damacanalı su sebillerinde, su damacanası alttaki kapalı alan içine yerleştirilir. Bu sebeple görüntü ve dekor olarak, üstten damacanalı su sebillerine göre daha zariftir.
  • Gizli damacanalı su sebili, üstten damacanalı su sebiline göre çalışır aksamlarında daha fazla ses çıkartır. Bunun sebebi altta bulunan damacanadan suyun elektronik olarak pompalanmasından kaynaklıdır.
  • Alttan damacanalı su sebili temizlik ozonlama hizmetiyle, üstten damacanalı su sebili ozonlama metotları arasında bir farklılık bulunmaz. Sadece çalışan elektronik aksam sökümü, alttan damacanalıda uygulanır.

Alttan damacanalı su sebili temizliği hizmetinde kullanılması gereken tek dezenfektan ozondur. Ozonizasyon dışında gizli damacanalı su sebili temizlik hizmeti yapılamaz.

Ozonizasyon dezenfektesin de kullanılan ünitenin 2000 mg kapasiteye sahip olması, verilen hizmetin sonucunu direk etkiler. 2000 mg altında kullanılan üniteler maalesef ki sebilde oluşan patojen ve hastalık yapıcı mikroorganizmaları yok etmekte yetersiz kalabilmektedir.

Ozonlama dışında hiçbir gıda ürünü ya da kimyasal ürün, gizli damacanalı su sebili temizlik işlemleri için kullanılmamalıdır. İnternet ortamında ya da kulaktan doğma bilgilerle yapılacak uygulamalar, maalesef ki sebilin arıza vermesine ve tüketicinin gıda zehirlenmesine sebebiyet verebilmektedir.

Gizli damacana su sebili temizliğinde dikkat edilmesi gereken diğer bir konuda, üst elektronik aksam altında kalan haznenin temizlenmesidir. Normal sistemlerde kolay ulaşıma sahip olan bu hazne gurubu, alttan damacanalı su sebillerinde üst elektronik aksam altında yani erişilmesi zor olan bir bölgede kalmaktadır.

Bunun için öncelikle sebilin üst vidalarının sökülmesi gerekmektedir. Sökülen üst kapak çok dikkatli kaldırılmalıdır. Bu kapağın elektrik soketleriyle hazneye bir bağlantısı bulunur. Bu bağlantı soketinin yan dişlilerine basılarak, soket başları birbirinden ayrılmalıdır.

Bundan sonra hazneye ulaşılır. İşlemler sonunda yine aynı titizlikle soket başları birbirine takılmalı ve üst kapak kapatılmalıdır. Soket başlarının doğru ya da tam takılmaması sonucunda sebil çalışmayabilir ya da elektronik arıza verebilir.

Su sebillerinin marka, modeli ve niteliği fark etmeden düzenli olarak temizlenip dezenfekte edilmesi unutulmamalıdır. Bu temizlik işlemi de muhakkak profesyonel firmalar tarafından yapılmalıdır.

Gizli damacanalı su sebili temizlik hizmeti talep ettiğiniz firmanın akreditasyon belgelerini mutlaka sorgulamalısınız. Sebilin yerinde hizmet verilmesini sağlatmalı, götürülmemesini talep etmelisiniz.

Kuruluşumuzdan Türkiye genelinde alttan damacanalı su sebili temizlik hizmeti talep edebilirsiniz.