Telefon Yol Tarifi WhatsApp

Evde Böcek İlaçlama

Evde Böcek İlaçlama

Evde Böcek İlaçlama

İlaçlama hizmeti genel olarak haşere ve kemirgen sınıflarına uygulanır. Evde böcek ilaçlama ya da arazide böcek ilaçlama hizmetlerinde uygulama olarak bir farklılık bulunmaz. Bu işlemlerde tek farklılık hizmetin verileceği alandır.

İlaçlama hizmeti çok geniş bir ağa sahiptir. İlaçlama yapılacak vektörler farklı olduğu gibi, sistematik uygulama metotları da farklılık gözetir. Örneğin kemirgen gurubuna yapılan ilaçlamayla, haşere gurubuna uygulanan ilaçlama arasında metot farklılıkları bulunur. İlaçlama da dikkat edilmesi gereken asıl unsur hangi vektörden, hangi canlıya ilaçlama uygulamasının yapılacağıdır.

Evde böcek ilaçlaması hangi vektörlere karşı yapılır?

Hamam böceği, bit, pire, tahta kusuru, kene, fare, sivrisinek, karasinek ve benzeri gibi canlılar, taşımış oldukları hastalık etmenlerinden dolayı vektör olarak isimlendirilir. Bu vektörler; hastalık etmenlerini insandan insana, insandan kedi, köpek, kuş gibi evcil hayvanlara, hayvanlardan insanlara doğrudan (emme, ısırma ve benzeri şekilde) bulaştırdıkları gibi dolaylı (yiyeceklere temas, kullanılan eşyalara temas ve benzeri) olarakta bulaştırırlar.

Bu vektörler tifo, dizanteri, sıtma, kuduz, veba, batı nil virüsü, sarıhumma gibi ölümcül hastalıkları taşımakta olup günümüzde bu hastalıklar sonucunda binlerce insan ölmektedir.

Bu nedenle evde böcek ilaçlama çalışmaları insanda gerek psikolojik etki gerekse bulaştırıldıkları hastalıklardan dolayı mutlaka yapılması gerekli olan çalışmalardır.

Evde böcek ilaçlamasını kimler yapmalıdır?

Sağlık Bakanlığı’nın toplumun sağlığına zarar veren haşerelere karşı biyosidal ürün kullanarak mücadele etmek isteyen gerçek ve tüzel kişilerin iş yerlerinin çalışma usul ve esaslarını belirlemek için 27.01.2005 tarihinde 25709 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Yönetmelikte ilaçlama faaliyetlerini izin almadan yürütenlere karşı sorumlular hakkında yasal işlemler yapılmaktadır yani ilaçlama hizmeti mutlaka yetki ve akreditasyona sahip firmalarca uygulanmalıdır.

Evde böcek ilaçlaması yapılırken nelere dikkat edilmelidir?

Evde böcek ilaçlaması yapılmadan önce dikkat edilmesi gereken önemli unsurlar vardır. Öncelikle konusunda uzman, spesifik ve akredite olmuş kuruluşlardan teknik destek alınmalıdır. Uzman kişilerin incelemesi sonucunda evde hangi haşerenin olduğu ve buna göre evde böcek ilaçlamasının nasıl yapılacağı (her vektör için evde böcek ilaçlama çalışmaları farklılık göstermekte) programı sizler için belirlemiş olacaktır.

Böcek ilaçlama uygulamalarında kullanılan biyosidal ürün seçimi; gerek ilaçlama faaliyetini gerçekleştiren çalışanlar, gerekse ilaçlanan ortamlarda bulunmak zorunda kalanlar için detaylı bir şekilde değerlendirilmesi gerekmektedir.

Özellikle ilaçlama uygulamalarındaki uygunsuzluklar, çalışanların sağlık ve güvenlikleri için alınması gereken önlemler oldukça önemlidir. Tekdez Kurumsal ilgili bakanlığın yönetmelikte belirtmiş olduğu kaza ve zehirlenmelere karşı gerekli tedbirleri tüm uygulama çalışmalarında sağlamaktadır.

Konusunda uzman kişilerin yapacağı incelemeler çok önemlidir. Vektörün eve nasıl geldiği, nerede saklanabileceği, neler ile beslenebileceği gibi birçok konu hakkında sizleri bilgilendirecektir.

Uzman kişilerin yapmış olduğu ön çalışmalar neticesinde evde böcek ilaçlama programı belirlenmiş olacaktır. Evde böcek ilaçlama çalışmalarından önce ve sonra uzman kişinin söylediklerinin yapılması elzemdir. Evde böcek ilaçlama çalışması bittiğinde uzman kişilerin daha önce tespit ettiği ve raporlayarak mülk sahiplerine belirttiği noktalardaki eksikliklerin mutlaka giderilmesi gerekmektedir. Aksi durumda vektör tekrar eve giriş yaparak mülk sahiplerini doğrudan ya da dolaylı olarak etkilenmesine neden olacaktır.

Evde böcek ilaçlama çalışma programı, tespit edilen vektöre karşı Sağlık Bakanlığı’nca ruhsatlanmış insektisit seçilmesi, seçilen insektisitin uygun dozda ve uygun ilaçlama makinesi ile uygulanmasını sağlayacaktır.

Evde böcek ilaçlaması uygulamasında kullanılan biyosidal ürünler kimyasal bileşikler olup gerek uygulama esnasında gerekse uygulamadan sonra ortamda bulunan canlılara zarar verebilir. Bu amaçla biyosidal ürünleri sadece uzman kişilerin kullanması gerekmektedir.

Unutulmamalıdır ki Evde böcek ilaçlama çalışmalarında mutlaka konusunda uzman, akredite olmuş ve spesifik kuruluşlardan yardım alınmalıdır. Çünkü ilaçlama çalışmalarını kendimiz uygulamaya kalktığımızda yaralanma, hata ölümcül kazalara neden olabiliriz.

Örneğin ruhsatlı bir üründe hangi vektöre karşı mücadele yapılacaksa ürün üzerindeki etikette yer alan bilgiler doğrultusunda doz ayarlanması ve kullanılacak ilaçlama ekipmanlarının kalibrasyonlarının yapılması gerekmektedir.

Evde böcek ilaçlama konusunda etkin ve hızlı bir çözüme ulaşmak için, spesifik ve akredite kuruluş olan Tekdez Kurumsal; Türkiye genelinde geniş servis ağıyla evde böcek ilaçlama hizmetlerinde profesyonel çözümler sunmaktadır. Tekdez Kurumsal olarak bünyemizde konusunda uzman ekipler ve güncel teknolojik gelişmeler takip edilerek siz değerli çözüm ortaklarımıza hizmet vermekteyiz.

Sağlık Bakanlığı ve İSO denetim süreçlerinde hizmet veren kuruluşumuzdan ilaçlama hizmet randevusu oluşturabilirsiniz.