Telefon Yol Tarifi WhatsApp

Bir Ton Su Deposu Temizliği

Bir Ton Su Deposu Temizliği

Bir Ton Su Deposu Temizliği

Su depoları kullanım amacı ve niteliğine bağlı olarak çeşitli tonajlarda olabilir. Su deposu tonajı, deponun maksimum muhafaza edebileceği su miktarını belirler. Örneğin 1 tonluk bir su deposu ortalama 900 Lt. su saklayabilir.

Şamandıra seviyesi biraz altta olacağı için 100 Lt’lik bir alan kullanılamaz.

1 Tonluk su depoları genellikle plastik, fiber ya da polietilen olabilir. Çok sıklıkla denk gelinmese de sac ya da galvaniz kaplama 1 tonluk su depoları da mevcuttur. 1 tonluk su deposunun karşılığı 1m³ ya da 1000 Litredir.

Su deposunun tonajı ve niteliği fark etmeden belirli periyotlarla temizlenip dezenfekte edilmesi gerekmektedir. Bir ton su deposu temizliği hizmeti, diğer su deposu tonajlarında olduğu gibi dezenfeksiyon süreçleriyle birlikte ilerler.

Bir ton kapasiteye sahip su depoları genellikle az kullanımı olan yada tüketici sayısı az olan yerlere konumlandırılır. Örneğin tek katlı müstakil bir evde 1 ton su deposu kullanımı yeterli kalacaktır.

Tüketici sayısı ve kullanım miktarı arttıkça 1 tonluk su deposu, ihtiyacı karşılamada yetersiz kalır. Böyle durumlarda su deposunun yenilenmesi ya da ekleme hatlarla çoğaltılması gerekir.

Belirttiğimiz gibi bir ton kapasiteye sahip su depoları yoğun olarak plastik, fiber yafa polietilen malzemeden üretilir. Üretim ana kaynak olarak sonuçta petrol ürünü olan bu depolar düzenli olarak temizlenmediğinde bakteri ve mikrop üretirler.

Bakteri ve mikroorganizma üreyen 1 m³ su deposunda çamurlanma, koku ve yosunlanma meydana gelir. Bakteri üremesi gerçekleşen bir tonluk su deposundan gelen suyu içmek ya da tüketmek ciddi sağlık problemlerine yol açabilir.

İshal, yüksek ateş, bulantı, bağırsak enfeksiyonları bu rahatsızlıklardan sadece bir kaçıdır. Böylesine ciddi bir konuda sağlık problemi yaşamamak için 1 ton su deposu temizliği hizmeti asla ihmal edilmemelidir. Zaten ilgili genelge ve mevzuatlarda da açıkça belirtildiği gibi, olağan dönemler 6 ayda bir, su deposu temizliği yaptırmak zorunludur.

Sadece kanun ya da genelgelere bağlı ilerlemek yanlış bir tutumdur. Öncelikle düşünülmesi gereken sağlıktır. Temizliği yapılmamış 1 ton su deposundan gelen suyu içmemek bir korunma yöntemi değildir. Bu kirli suyla yapılacak kişisel temizlik ya da meyve sebze yıkaması bile, mikroorganizmaların vücuda girmesine sebebiyet verebilir.

Su deposu temizliği uzman ve gerekli yeterlilik sertifikalarına sahip kuruluşlarca yapılmalıdır. Tekdez Kurumsal tüm Türkiye genelinde 1 ton su deposu temizliği hizmetini, profesyonel metotlarla vermektedir. Konusunda uzmanlık kazanmış personellerimizden alacağınız 1 ton su deposu temizliği hizmeti sonrası, depoda muhafaza edilen suyu gönül rahatlığıyla kullanabilir ya da tüketebilirsiniz.

1 ton su deposu temizliği öncesi ön keşif yapılmasına gerek bulunmaz. Bu depolar genellikle yatay yada diklemesine konumlandırılan saklama alanlarıdır.

1 Ton su deposu temizliği hizmetinde, deponun içerisine giriş sağlanamayabilir. Böyle durumlarda yere 0.1 mm çekiş kapasitesine sahip dalgıç motorlar kullanılmalıdır. Bu kalibrede pompa kullanılmaması durumunda, deponun dibinde su ya da kimyasal atık kalabilir.

Bir tonluk su deposu temizlik işlemi sonrası dezenfeksiyon hizmeti de muhakkak uygulanmalıdır. Zaten içerisine giriş sağlanamadığı için temizliği zor olan bu depolar, dezenfekte yapılmadığında istenilen sonucu veremeyebilir.

Tekdez Kurumsal; Türkiye genelinde 1 ton su deposu temizliği hizmetini profesyonel ekipleriyle vermektedir. Çözüm odaklı çalışan Tekdez Kurumsal profesyonelleri, zamanında ve gerekli yeterlilikte 1 ton su deposu temizliği hizmetini tamamlamaktadır.

1 ton su deposu temizliği için talep de bulunmadan önce, temsilcinize depo üst kapağının tavana olan mesafesini bildirmenizde fayda bulunur. 1 Ton su depoları az kullanımlı yerlerde tercih edildiği gibi, depo kurulumunun zor ve meşakkatli olduğu alanlarda da tercih edilebilmektedir. Bu sebeple tavanla depo kapağının mesafesi bazen depo içerisinde malzeme atılamayacak kadar kısa tutulabiliyor. Bu yanlış bir uygulamadır. Depo kapağı ile tavan arasında en az 1.5 metre ara mesafe olması gerekmektedir.

Bu mesafe, 1 ton su deposu temizliği işleminin istenilen yeterlilikte tamamlanması için önem arz eder. Bu ara mesafe altında kalındığında, depoya dalgıç motor yada gerekli edevatların girişi imkansız olacaktır. Bu sebeple böyle yanlış kurulum yapılan 1 ton su depolarında temizlik ve dezenfekte işleminin yapılamadığı da olmaktadır.

Tekdez Kurumsal firmamızdan bir ton su deposu temizliği ve dezenfeksiyonu talebinde bulunabilir, yada temsilcinizden konuyla ilgili gerekli bilgilendirme talep edebilirsiniz.