Telefon Yol Tarifi WhatsApp

Binalardaki Su Depoları Nasıl Temizlenir?

Binalardaki Su Depoları Nasıl Temizlenir?

Binalardaki Su Depoları Nasıl Temizlenir?

Su depoları; suyun steril muhafaza edildiği alanlardır. Binalardaki su kesintilerinde devreye giren, musluklardan su akmasını sağlayan su deposu sistemi oldukça kullanışlı ve gerekli bir sistemdir.

Apartman su depoları genelde göz önünde olmayan çatı katlarına ya da bodrum katlarına kurulumu gerçekleşmektedir. Bu şekilde kurulumu gerçekleşen su depoları, gözden uzak olduğu için apartman sakinleri tarafından sorun çıkarmadıkça yapılması gereken işler planına alınmaz. Kullanım veya inşa yöntemi ne olursa olsun, su depoları temizliği atlanmaması gereken önemli bir husustur.

Binalardaki su depoları nasıl temizlenir ve binalardaki su depoları ne sıklıkla temizlenmeli soruları sıkça karşımıza çıkmaktadır.

Binalarda kurulan ve apartman sakinlerinin tümüne depo vasıtasıyla ulaşan su, içme ya da tüketme yoluyla temas eder. Binalardaki su deposu temizliği hizmetini, suyun niteliğine göre ayırmamak gerekir. İçme suyu, kullanım suyu, bahçe sulama suyu, yangın suyu gibi ayrımlar yapılmamak koşuluyla kesinlikle düzenli olarak temizlik ve dezenfeksiyon hizmeti alınması gerekir.

Su deposu temizliği yönetmeliklerinde, su deposuna gelen suyun niteliği fark etmeksizin hepsi aynı kapsamda görülmüştür. Buna istinaden mevcut suyun saklanıldığı tüm ortamın temizlenip dezenfekte edilmesi ön görülmüştür. Hem yükümlülükler hem de sağlığımız için yapılması gereken, düzenli olarak su depolarının bakım ve temizliğinin olmasıdır.

Düzenli temizlenmeyen su depoları şebeke suyunun taşımış olduğu balçık ve çamuru, zamanla oluşan bakterileri tükettiğimiz suyla birlikte muhafaza eder. Böyle bir depodan gelen su, sağlık açısından kötü sonuçlar doğurabilmektedir. Depo zamanla sistemdeki boru hattına temiz ve sağlıklı su basamayacağı için tesisat kirliliğine de sebep olmaktadır. Bu kirliliği konut içerisinde çeşmeden gelen suda renk, koku ve tat farklılığı olarak his edebiliriz.

Binalardaki su depoları nasıl temizlenir? Sıralama şu şekilde olmalıdır;

  1. Dezenfekte hizmeti alınmadan önce depo içerisindeki su, hidrofor seviyesine kadar tüketilmeli ya da tahliyesi vanasından boşaltılmalıdır,
  2. Su deposu temizleme hizmeti verecek firma tarafından gerekli güvenlik tedbirleri alınmalı, kullanılacak ekipman ayarlanıp depo içerisi aydınlatılır,
  3. Depoda kalan az miktardaki su dalgıç pompalar yardımıyla giderden tahliye edilir,
  4. Su deposunun zemin ve yan duvarlarındaki kirlerin çözünmesi için kir sökücü maddeler kullanılır ve fırçalama işlemi yapılır. Burada fayans depolarda derzleri boşaltmamak için yumuşak, diğer tüm depolarda sert ve etli fırçalar tercih edilir,
  5. En az 150 Bar basınç kapasitesine sahip su kompresörleriyle depo içi komple yıkanır,
  6. Yıkama işlemi sonrası zeminde biriken kirlilik “çamur, balçık’’dalgıç motorlarla tahliye edilir,
  7. Son bir yıkama işlemi gerçekleştirildikten sonra durulama aşamasına geçilir ve sağlıklı kullanıma uygun teslim edilir,
  8. Deponun çalışan aksamları kontrol edilerek su deposu fiziksel ve kimyasal temizlik dezenfeksiyon hizmeti sonlandırılır.

Kirliliği önlemenin tek yolu, su depolarının 6 aylık periyotlarla düzenli olarak temizlenmesidir. Bu temizliğin profesyonel ekipler tarafından yapılması önemli bir konudur. Sağlıksız su, “Dünya Sağlık Örgütü” raporlarında ölüm sebepleri arasında üçüncü sırada bulunmaktadır. Suyu yalnızca içme suyu olarak değil, temizleme ve temizlenme amaçlı olarak da kullandığınızı göz önünde bulundurursanız durumun ciddiyetini görebilirsiniz.

Su depo temizliği; depoda uzun süre bekleyen suda bulunabilecek mikroorganizmaların varlığını engelleyecek ve maksimum hijyenin korunmasını sağlayacaktır. Temizlenmiş depodaki su daha temiz ve hijyenik bir hal alarak ileri dönük kullanımını da artacaktır. Temizlik ve dezenfeksiyon işlemi tamamlanmış olan depo sağlıklı kullanıma uygun demektir. Bunun yanı sıra su deposu temizliği ile su vasıtasıyla bulaşabilen hastalıklarında önüne geçmiş bulunuyoruz.

Su deposu temizliği ve dezenfekte hizmeti son genelgelerle yaptırılması zorunlu bir hizmet haline gelmiştir. Önceliğimiz bu zorunluluğa uymak değil, ilk kendi ve aile sağlığımız için yaptırılması gereken standart bir süreç olarak değerlendirilmelidir.

Tekdez Kurumsal; su deposu temizliği, su deposu yalıtımı, su sebili temizliği, havuz temizliği, sıcak su kazanı temizliği hizmetlerinde müşterilerine güvenilir hizmeti sunmaktadır. Bağlı bulunduğu sektörünün öncü firmalarındandır.

Firmamız tarafından sağlanan tüm hizmetler, herhangi bir probleme sebebiyet verilmeyeceğinin güveni ile %100 sağlıklı kullanım gerçekleştirilebilmektedir.

Önceliğimiz müşteri memnuniyeti olması ile birlikte, sizlerin geri dönüşlerinizi önemseyerek günden güne yenileniyoruz.

Binalardaki su depoları nasıl temizlenir ve bakımları nasıl olmalı sorularınız için lütfen firmamızla iletişime geçiniz.