Telefon Yol Tarifi WhatsApp

Su Analizi Yaptırmak İstiyorum

Su Analizi Yaptırmak İstiyorum

Su analizleri kendi içlerinde kimyasal ve mikrobiyolojik olarak ayrılmaktadır. Bunun yanında legionella analizi de yapılabilmektedir.
Su analizi yaptırmak istiyorum düşüncesindeyseniz aşağıdaki detaylara dikkat etmeniz gerekmektedir.

  • Su analizini neden yaptırmak istiyorsunuz?
  • Su analizini nereden aldıracaksınız?
  • Su analizinde bakterimi yoksa nitelik mi çalıştırmak istiyorsunuz?
  • Analiz sıcak suya mı uygulanacak yoksa soğuk suya mı?


Bu hususlara dikkat edilmesi ve belirlenmesi süreçlerin hızlanmasında rol oynamaktadır. Örneğin kimyasal su analizi sonuçlarıyla, mikrobiyolojik su analizi sonuçları arasında analiz raporlarının çıkma süreleri farklılık göstermektedir. Kimyasal su analiz sonucu, mikrobiyolojik su analiz sonucuna göre daha geç neticelenmektedir.


Başka bir örnek suda zatürre mikrobundan şüpheleniyorsanız soğuk su analizi ile ilgilenmemelisiniz. Zatürre mikrobu sıcak su hattı veya sistemlerinde üreyen legionellaya bağlı olmaktadır. Bu sebeple analizi sıcak su hattınızdan almanız gerekmektedir.


Aldırdığınız su analizinde Koliform, ekoli yada enterekok gibi bakteri sayımımı yaptırmak istiyorsunuz, yoksa Ph, koku, bulanıklık ve benzeri değerlerini mi kontrol ettireceksiniz buna da karar vermelisiniz. Bakteri analizi mikrobiyolojik guruba girer. Kimyasal su analizinde ise suyun belirli mineral ve nitelik değerlerine çalışma yapılmaktadır.
Çalışma yaptıracağınız suyu aldırdığınız yerde çok önemlidir. Örneğin bir kuyudan su analizi aldırmak her zaman risk teşkil eder. Bu riskin sebebi toprak kaynaklı koliform yada ekoli bakterilerinin kuyu sularında fazlaca bulunabilme olasılığıdır. Ayrıca kuyu sularının demir ve mineral oranları da, şebeke yada içme sularına göre farklılıklar göstermektedir.


Bu bilgiler analiz alımı yada çalışılması hususlarında büyük önem arz etmektedir. Bir çok kurum yetkilisi su analizlerinin neden alındığı yada nerelerden alındığı bilgilerine maalesef ki vakıf değildir. Bu sebeplerle soğuk su hattından legionella analizi talep edene, yada çamurlu suda koliform sayımı yaptırmak isteyen yetkililere sıkça denk gelmekteyiz.

Koliform nedir?


Koliform genellikle toprak ve sıcak kanlı hayvanların dışkısı kaynaklıdır. Bunun yanında su depolarında yada sulak alanlarda da koliform bakterisine sıkça rastlanılmaktadır. İshal, kusma ve yüksek ateş gibi sağlığımızı tehdit edici hastalıklara sebep olabilirler. Hastalık yayma oranı düşük fakat kolay kültürlenirler. Çabuk çoğaldığı için ivedi tedbir alınmalıdır.


Escherichia coli – E. Coli nedir?


Ekoli koliform gurupları diğer koliformlar gibi toprak veya su kaynaklı değil direk dışkı kaynaklıdır. Eğer ki bir suda ekoli bakterisine rastlanılmış ise o suya lağım yada herhangi bir dışkı karışmış demektir. Acil önlem alınması gereken bir bakteridir.


Enterokok nedir?

Enterekok suda ve gıdalarda bulunabilir. Çok dayanıklı ve mukavemet sahibi bir bakteri çeşididir. Genellikle 10 ve 45 derece arasında rahatlıkla yaşayabilirler.İyi pişirilmeyen et ve süt ürünlerinden de rahatlıkla bulaşabilirler. İshal ve aşırı derecede kusma başlıca belirtileridir. Derhal önlem alınmalıdır.


Legionella nedir?

Legionella, leyyoner yani zatürre hastalığına sebebiyet veren ve çok dikkat edilmesi gereken bir bakteridir. Genellikle klima sitemlerinde ve sıcak su kazanlarında üremektedirler. Böyle bir bakteri tespit edilen alanın derhal dezenfeksiyon ve sanitasyon yapılması gerekir.


Belirtilen tüm bakteri gurupları genellikle insan sağlığı için tehlikeli ve risk teşkil edebilmektedir. Uzun soluklu rahatsızlıklarında tetikleyicisi olan bu bakteriler tespit edildiğinde vakit kaybetmeden önlem ve tedbir alınmalıdır.
Koliform, ekoli, enterekok, legionella bakterileri yoğunlukla su depolarında tespit edilmektedir. Sağlık Bakanlığı su deposu temizliği talimatlarını yerine getirdikten sonra, mutlaka su analizlerinizi de yaptırınız.
Su analizi yaptırmak istediğiniz laboratuarın yetki ve kalite sertifikalarını kontrol etmenizde fayda bulunmaktadır. Akredite edilmiş bir laboratuardan çıkan analiz sonuçları her zaman diğer alanlara göre daha güvenilir ve doğru sonuç odaklı olacaktır.


Su analizi alımlarınızı mümkün olduğunca laboratuar yetkililerine bırakmalısınız. Kendi numunenizi alıp laboratuara göndermeniz sağlıklı sonuçlar almanızı engelleyebilir. Bunun sebebi su analizi alımının metot ve yöntemlerinden kaynaklıdır.


Hangi analiz hangi kaba alınacak yada bir musluktan sağlıklı analiz almanın yöntemleri nelerdir bu konulara normal bir vatandaş olarak vakıf olmayabilirisiniz. Bu sebeple su analizi alımı ve lojistiğini mutlaka Laboratuvar yetkilisi üslenmelidir.


Başta İstanbul olmak üzere Türkiye’mizin 81 ilinde konusunda profesyonel temsilcilerinizden su analizi alım ve analiz çeşitleri hakkında bilgi alabilirsiniz.


Bunun dışında kimyasal su analizi, mikrobiyolojik su analizi yada legionella su analizi talepleriniz için iletişim numaramızdan randevu talep edebilirsiniz.
Su analizi yaptırmak istiyorum demeden önce, “su analizi yaptıracağım güvenilir, kaliteli ve akredite laboratuarlar” olarak arama yapmanızda fayda bulunmaktadır.
Tekdez Kurumsal olarak biyolojik ve kimyasal su analizlerinde hizmetinizdeyiz.