Telefon Yol Tarifi WhatsApp

Plastik Su Deposu Yosun Temizliği

Plastik Su Deposu Yosun Temizliği

Plastik Su Deposu Yosun Temizliği

Su depoları kullanılan suyun niteliğine göre ayrıştığı gibi, imalat olarak da birbirinden ayrışmaktadır. Su depoları genel olarak beton, plastik ve metal alaşım olarak nitelendirilir.

Her depoda ayrı ayrı sorun ve problemler karşımıza çıksa da, ana kaynak fiziksel ve biyolojik kirliliktir.

Yosun problemi de bu kirlilikten sadece bir tanesidir. En fazla plastik su depolarında rastlanan yosun problemini gidermek için, Plastik su deposu yosun temizlik işleminin yapılması gerekmektedir.

Plastik su depoları, diğer depo türlerine göre daha ucuz ve daha fazla problem oluşturan depolardır. Yarılma, çatlama, izolasyon yapılamaması, foseptik koku, yosun oluşumu bu problemlerin başlıcalarıdır.

Bir su deposunda yosunlanma problemi oluşmuş ise muhakkak o depoda fiziksel ve biyolojik kirlenme oluşmuş demektir. Plastik su deposu yosun temizlik hizmeti ile bu kirlilik bertaraf edilir ve sağlıklı su saklama alanları oluşturulur.

Su deposu yosunlanma problemi sadece fiber, plastik ve polietilen depolarda oluşmaz. Hemen hemen her depo niteliğinde bu problem karşımıza çıkabilmektedir. Önemli olan bu problem oluşmadan alınması gereken önlemlere riayet edilmesidir.

Yosun genel olarak bir bakteridir. Suda fazlasıyla bulunan ve yosunlanmaya sebebiyet veren bakteriler depoya nüfuz ettiğinde yeşilimsi bir kıvam alırlar. Bu yosunlanma depo içerisindeki temiz muhafaza edilmesi gereken suyu kirlettiği gibi, biyolojik olarak ta kirlenme oluşturmaktadır.

Yosunlanma oluşan bir su deposunda üreyen bakterilerin başında koliform gelmektedir. Bu bakterinin nüfuz ettiği suyla temas ya da tüketim yoluyla sağlığımızı risk altında bırakabilir. Kusma, bağırsak enfeksiyonları, yüksek ateş bu rahatsızlıklardan sadece bir kaçıdır.

PLASTİK SU DEPOLARINDA YOSUNLANMA NASIL OLUŞUR?

  1. Kullanılan sudaki kimyasal etkenlerin belirli sınırlar içerisinde olmaması sebebiyle,
  2. Kullanılan sudaki biyolojik kirlenme sebebiyle,
  3. Su deposu temizliğinin ihmal edilmesi sebebiyle,
  4. Gerekli arıtma ve dozajlama ünitelerinin eksikliğinden dolayı,
  5. Su deposunun direk güneş ışığına maruz kalacak şekilde konumlandırılmasından dolayı yosunlanma problemleri oluşabilir.

Plastik su depolarında yosunlanma problemini başlatacak ya da tetikleyecek bir diğer unsurda güneş ışıklarıdır. Plastik su depoları güneşin zararlı ışınlarına direk maruz kalacak şekilde konumlandırıldıysa, o depoda muhakkak yosun problemi ortaya çıkar.

Deponun kurulacak alanının olmaması ve bu sebeple bahçeye ya da çatıya direk güneşin Uv ışınlarına maruz kalacak şekilde konumlandırılması doğru değildir.

Böyle bir durumda bile depo kurulumu yapılmadan, su deposunun dış yüzeyi koyu renkli bir boya ile boyanmalıdır.

Plastik su deposunun boyanmasının sebebi, güneş ışıklarının depo içerisindeki suya direk temasını önlemek ve depo içerisindeki su sıcaklığının stabil derecede kalmasını sağlamak içindir. Plastik su deposu dış yüzeyini boyamak, yosunlanma problemine %25 etki sağlar. Bunu düzenli olarak yaptırılacak temizlik ve dezenfeksiyon hizmetleriyle desteklemeliyiz.

Plastik su deposu yosun temizliği hizmetiyle var olan yosunlanma sona erdirilir fakat yeni yosunlanmanın önüne geçilemez. Yosunlanmayı tamamen ortadan kaldırmak için bir dizi alınması gereken önlemler bulunmaktadır.

PLASTİK SU DEPOSU YOSUN PROBLEMİ NASIL SONLANDIRILIR?

  1. Plastik su depolarının direk güneş ışınlarına maruz kalacak şekilde konumlandırılmaması gereklidir. Konumlandırma zorunluluğu durumlarında deponun dış yüzeyi koyu renkte bir boya ile boyanmalı ya da deponun üzerine tahta bir baraka yapılmalıdır.
  2. 6 ayda bir Plastik su deposu yosun temizlik hizmetiyle detaylı dezenfeksiyon uygulaması yaptırılmalıdır.
  3. Plastik depoya su alımından önce kum filtresi ve mümkünse arıtma kurdurulmalıdır.
  4. Plastik su deposundaki yosunun üremesini sağlayan bakterilerin izolasyonu için, mutlaka klor dozaj pompalama sistemlerine geçiş sağlanmalıdır.

Plastik su deposu yosun problemi çok sık karşılaşılan fakat çözülmesi imkansız olmayan bir durumdur. Düzenli yaptırılacak temizlik ve dezenfeksiyon hizmetlerini, alınacak önlemlerle bütünlediğimizde yosun problemi sona erdirilir.

Plastik su deposu yosun temizlik hizmetinde genellikle hidrojen yada güçlendirilmiş hidrojen gurupları kullanılır. Buna ek olarak ozonizasyon dezenfekte işlemleri de plastik su depolarında üreyen yosunlara karşı oldukça etkilidir.

Tekdez Kurumsal olarak Türkiye genelinde temizlik ve dezenfeksiyon hizmetlerini vermekteyiz. Uzman kadromuz ve akredite denetim personellerimizle, çözüm odaklı hizmet vermenin haklı gururunu taşımaktayız.

Firmamız başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere, İSO ve diğer tüm denetim mekanizmalarında baş göstererek, güvenilir ve profesyonel hizmetin tek adresi olmayı başarmıştır.

Plastik su deposu yosun temizlik hizmetlerinden yararlanmak için, müşteri temsilcinizden randevu talep edebilirsiniz.