Telefon Yol Tarifi WhatsApp

Ofis Tipi Su Sebili Temizliği

Ofis Tipi Su Sebili Temizliği

Ofis Tipi Su Sebili Temizliği

Ofis; bir işletmeyi veya bir kuruluşu yönetmek amacıyla, organizasyon faaliyetlerinin yapıldığı alandır. Ofis ortamında bir ya da birden fazla kişi bulunabilir. İş yaşantımızı geçirdiğimiz ofislerde, soğuk ve sıcak su ihtiyacımızı anlık olarak temin etme ihtiyacı hissedebiliriz. Bu ihtiyacımızı karşılayan cihazlar ise, ofis tipi su sebilleridir.

Ofis tipi su sebilleri, iş yerlerinde rahatlıkla kullanılan pratik elektrikli cihazlardır. Günlük su tüketme ihtiyacımızı karşılamaktadır. Bunun dışında sıcak su temini sayesinde çay, kahve yapmak içinde tercih edilebilmektedir.

Günlük yaşantımızda sağlığa zarar verecek ortamlardan korunmak adına yapılan işlemler temizliğin bir parçasıdır. Ofis tipi su sebili temizliği işlemi de bu uygulamalardan biridir.

Su tüketim ihtiyacımızın sağlandığı ofis tipi su sebilinin, birçok farklı modelleri ve markaları bulunmaktadır. Hem sıcak hem de soğuk su tüketimine uygun olarak üretilmiş cihazlardır. Marka ve model fark etmeksizin tüm ofis tipi su sebilleri en geç 90 gün sınırı ile temizlik ve dezenfeksiyonu sağlanmalıdır. Çünkü tüketilen suyun steril ve hijyenik olması gerekmektedir.

Birçok farklı nedenden dolayı ofis tipi su sebillerinde kirlilik oluşabilir. Hangi durumlarda su sebilleri kirlenir sorusunun cevabı şu maddelerle açıklanabilir;

  • Ofis tipi su sebilinin uzun süre kullanılmaması,
  • Su sebilinin temizliğinin zamanında yapılmaması ya da aksatılması,
  • Su sebilinin yoğun bir şekilde kullanılması,
  • Ofis tipi su sebilinin doğrudan güneş alan yerlere kurulması,
  • Sebilin tozlu ve kirli alanlara konumlandırılması,
  • Ofis tipi su sebilinin lavabolara yakın yerlere kurulması.

Bu ve benzeri durumlar, ofis tipi su sebili kirliliğini doğrudan etkileyen faktörlerdir. Bir kurum içerisinde tüketici sayısı fazla, sebil adedi az sayıda ise yoğun kullanım söz konusu olmaktadır. Tüketim yoğunluğunun fazla olması durumunda fiziksel ve biyolojik kirlilik oluşmaktadır.

Bunun tam zıttı olan bir diğer faktör ise, sebilin uzun süre kullanımının durdurulmasıdır. Uzun süre kullanılmayan ofis tipi su sebilleri içerisindeki suyun sirkülasyona girmemesi nedeniyle kirlilik meydana gelmektedir. Böyle bir durum ile karşılaşıldığında sebilin kullanılmadan önce mutlak suretle temizlik ve dezenfeksiyonun yapılmış olması gerekmektedir.

Ofis tipi su sebilinin kirliliğini etkileyen etmenlerinden biri olan “tuvalet ve benzeri yerlere yakın olarak konumlandırılası” yapılan en büyük hatalardandır. Böyle bir durumda E.coli bakteri ile karşı karşıya kalmak kaçınılmaz son olacaktır.

E.coli; genellikle dışkıda ve bazı besi kaynaklarında bulunmaktadır. El hijyeninin yeterli miktarda sağlanmaması sonucu ofis tipi su sebillerinde gözlenmektedir. Kirli sularda yaşamaktadırlar. Lavabo yakınlarına hatalı konumlandırılmış su sebillerinde görülmektedirler.

Ofis tipi su sebillerin de en sık karşılaşılan bir diğer problem ise, güneşe doğrudan maruz kalacak şekilde konumlandırılmasıdır. Güneş ışığına maruz kalan su sebilinde biyolojik kirlilik başlayacaktır.

Biyolojik kirlilik beraberinde yosunlanma problemi gözlenmektedir. Yosun problemi oluşan ofis tipi su sebilinde, koku, tat ve renk farklılıkları başlamaktadır. Ofis tipi su sebilinde koku, renk ve tat farklılıkları saptanmış ise, derhal su sebili kullanıma durdurulmalıdır. Acil olarak su sebili temizlik ve dezenfeksiyon hizmeti alınmalıdır.

Su sebili temizliği sadece bir sorun yaşandığında değil, sağlıklı suyun devamlılığı için alınması gereken bir işlemdir. Olağan durumlarda su sebili temizliği ve dezenfeksiyonu 3 ayda bir tekrarlanması gereken bir hizmettir. Temizlik ve dezenfeksiyonun tek seferlik olması yapılan hatalardan biridir. Hizmet sonrasında periyodik olarak devam ettirilmelidir.

Yapılan temizlik ve dezenfeksiyon sayesinde su sebili hem hijyenik, hem de sağlıklı kullanıma uygun olmuş olacaktır. Ofis içerisinde çalışan kişinin ya da kişilerin düzenli olarak sağlıklı su tüketmesine olanak sağlayacaktır.

Temizlenmiş ofis tipi su sebilini kullananlar, güvenle içerisindeki suyu tüketebileceklerdir.

Ofis tipi su sebili temizliği konusunda Tekdez Kurumsal firmamız, çevre dostu kimyasal kalıntı bırakmayan ozon ile sebillere yerinde hizmet vermektedir.

Tekdez Kurumsal firmamız insan sağlığına vermiş olduğu önemle su sebili temizlik ve dezenfeksiyon hizmetini profesyonel olarak sunmaktayız. Her geçen gün ilerleyen teknolojiden de faydalanarak, su sebili temizliğinde doğru ve çözüm odaklı hizmeti sağlamaktayız.

Tekdez Kurumsal firmamız ile iletişime geçmeniz durumunda, ofis tipi su sebili neden temizlenmeli? temizlik konusunda neler kullanılmalı?  yapılan temizlikte nelere dikkat edilmeli? su sebili temizliği ne kadar süreyle tekrarlanmalı sorularınıza yanıt bulacaksınızdır.