Telefon Yol Tarifi WhatsApp

MUSLUKTAN PASLI SU GELİYOR

MUSLUKTAN PASLI SU GELİYOR

MUSLUKTAN PASLI SU GELİYOR

Şebekeden ya da besleme kaynağından gelen su ilk olarak depoya oradan da sutaşıma boru hattından dağıtıma sunulmaktadır. Bazı durumlarda su direk depoya gelmeden, şebeke suyunun kendi bar basıncıyla tüketim alanımıza gelmektedir. Bu iki sistem arasında mekanik işleyiş farklılıkları bulunmaktadır. Bu mekanik farklılıklar suyun kalitesini etkilediği gibi temizlik ve dezenfeksiyon süreçlerinde de farklılıklar oluşturmaktadır.

Her iki mekanik sistemde de Musluktan paslı su geliyor şikayeti olabilmektedir. Şebeke suyunun direk depoya oradan tüketim alanımıza gelmesinde bu şikayet, bir nebze daha aza indirgenir.

Şebeke suyunun kendi bar basıncıyla direk tüketim alanımıza ulaşmasını sağlayan mekanik sistemlerde pas şikayeti daha fazladır.

Musluktan paslı su geliyor şikayetlerinde dikkat edilmesi gereken husus, gelen suyun gerçekten paslımı yoksa çamurlumu geldiğinin iyi gözlemlenmesidir. Bazen çamurlu su gelen su, paslı suyla karıştırılabilmektedir.

Bu gözlemlemelerin doğru yapılması, şikayetin giderilmesinde büyük etken rol almaktadır.

MUSLUKTAN PASLI SU NEDEN GELİR?

Musluklardan paslı su gelmesinin birçok nedeni bulunmaktadır. Musluktan paslı su gelmesinin başlıca sebepleri şunlardır;

  1. Su tesisat hattının plastik olmayıp, galvaniz gibi metal alaşım aksamdan konumlandırılması,
  2. Sac, galvaniz veya çelik su depo kullanımlarında, deponun korozyona uğraması sonucu paslanma oluşması ve bu pasın tüketim hanemize ulaşması,
  3. Su deposu temizlik ve dezenfeksiyon uygulamasının ihmal edilmesi sonucu,
  4. Su tesisat hatlarının temizlik ve dezenfekte hizmetlerinin ihmal edilmesi sonucu,
  5. Sisteminizde kum filtresi ve gerekli arıtma sistemlerinin eksik olması durumunda,
  6. Kuyu, yada artezyen suyu kullanımlarında.

Musluklardan paslı su gelmesinin ana sebebi tesisattan kaynaklanması veya su deposunun paslanması durumlarıdır. Tesisattan hattından kaynaklı paslanma şikayetlerinde, mekanik tesisat hattının galvanizden kurulmuş olduğunu görmekteyiz.

Galvaniz su tesisat hatlarının birçok problemi tetiklediği bilinmektedir. Bu tesisat hatları genellikle eski kurulum yapılarda karşımıza çıkmaktadır. Galvaniz su tesisat hatlarının mutlaka plastikle değiştirilmesi gerekmektedir.

Su deposu paslanması sonucu hanemiz tüketim alanlarında pas da görülebilmektedir. Bu durum genellikle çelik, galvaniz ve sac su depolarında karşımıza çıkmaktadır. Ana sebebi su deposunun düzenli olarak temizlik ve bakımlarının yaptırılmaması sonucu, oluşan korozyon ve paslanmadır.

Su deposu temizliği sonrası, depo metaline metastaz yapmış yani işlemiş pas tespit edilirse, deponun izolasyon ve yalıtım yapılması gerekmektedir. İzolasyon ve yalıtım maliyetleri uygulamalardır ve periyodik olarak temizlenmemiş depolarda genellikle uygulanmak zorunda kalınır.

MUSLUKTAN AKAN PASLI SU PROBLEMİ NASIL SONLANDIRILIR?

Musluktan akan suyun öncelikle paslımı yoksa çamurlu mu olduğu iyi tespit edilmelidir. Eğer su paslı geliyorsa öncelikle su deposu kontrol edilmeli daha sonra tesisat hat kontrolü sağlanmalıdır.

Su deposu metal alaşım yani çelik, sac veya galvaniz ise vakit kaybetmeden temizliği ve dezenfeksiyonu yapılmalıdır. Su deposu temizliği işleminden sonra su boru hatlarının da temizlik ve dezenfeksiyonu, pas probleminin sonlandırılması için yapılmalıdır.

Su deposu temizliği sonrası mevcut depo kullanılarak tesisat hat temizliği yapılır ve pas problemi giderilir. Eğer su deposunda bulunan pas yüzeysel yani metale işlememiş ise problem bulunmaz. Korozyon sebebiyle oluşan paslanma metale işlemiş ise bu durumda deponun epoksi izolasyon yapılması gerekir.

Epoksi izolasyon genel olarak su deposunun pas dan arındırılması ve suyu steril olarak saklamaya elverişli hale getirilmesidir.

Su boru hattının pas dan arındırılması için mutlaka hattın plastik olması gerekmektedir. Galvaniz su tesisat hatlarına maalesef ki temizlik uygulaması yapılamamaktadır. Bu olumsuz durumun sebebi galvaniz hatlarına vurulacak kimyasal ürünün çürümüş hatlarda olası bir delik oluşturabileceği riskindendir. Bu durumda sadece su deposu temizliği yapılır ve tesisata çok az miktarda klor dioksit basılır.

Her şart ve koşul altında su tesisat hattınızın plastik olması gerekmektedir. Bu hatlarda düzenli olarak yapılacak su deposu temizlik ve su tesisatı temizlik hizmetleriyle paslanma problemi ortadan kalkar.

Tekdez Kurumsal olarak Türkiye genelinde musluktan paslı su geliyor şikayetlerine çözüm odaklı hizmetler sunmaktayız.

Bu problemin giderilmesi için uygulanacak su deposu temizliği ve su tesisat hattı temizliği hizmetlerinde firmamız, kurumsal kimliği ve akreditasyon sertifikalarıyla profesyonel çözümler sunmaktadır.

Tekdez Kurumsal firmamızdan, Musluktan paslı su geliyor probleminin neden oluştuğu hakkında bil alabilir yada bu problemin sonlandırılması için gerekli hizmetlerin randevusunu planlayabilirsiniz.