Telefon Yol Tarifi WhatsApp

MUSLUKLARDAN ÇAMUR AKIYOR

MUSLUKLARDAN ÇAMUR AKIYOR

MUSLUKLARDAN ÇAMUR AKIYOR

Özellikle son günlerdeki su kesintileri, yağmur yağış miktarlarındaki azalma, barajların normalin altında doluluğa sahip olması, su deposu temizlik ve dezenfeksiyon hizmetlerindeki ihmalkarlıklar sebebiyle, Musluklardan çamur akıyor ya da çamurlu su geliyor şikayeti oldukça sık karşımıza çıkmaktadır.

Musluklardan çamur akmasının birçok etken nedeni olabilir. Burada muhakkak bir kirlilik söz konusu olduğu bilinmelidir. Bu kirlilik öncelikle su deposunda başlar ve tesisata yayılır, oradan da tüketim alanımıza kadar gelebilmektedir.

MUSLUKLARDAN NEDEN ÇAMUR AKAR?

Belirttiğimiz gibi musluklardan çamur akıyor şikayetinin bir çok nedeni bulunabilir. Bunları genel olarak şöyle madde haline getirebiliriz;

 1. Su deposu temizliğinin ihmal edilmesi,
 2. Su tesisatı temizliğinin ihmal edilmesi,
 3. Su hattının galvaniz olması,
 4. Yer altı bakım çalışmaları sonrası kirli gelen su,
 5. Su kesintisi sonrası gelen ilk çamurlu su,
 6. Şebekeden depomuza suyun kirli gelmesi.

Su deposu temizliğinin ihmal edilmesi neticesinde, depodaki çamurlu ve kirli su hidrofor vasıtasıyla emilerek tüketim alanımıza gelmektedir. Bu ulaşım esnasında su boru ve tesisatı da kirliliğe uğramaktadır. Bu sebeple su deposu temizliği standart 6 ayda bir, su tesisat hattı temizliği senede bir yaptırılmalıdır.

Su tesisat hattının senelik temizlik ve dezenfeksiyonu ihmal edilmemelidir. Eğer bu taşıma hattı bakır ya da galvanizse, mümkün olan en kısa zamanda plastikle yenilenmelidir.

İlgili belediyelerin yer altı su kaynaklarında yaptığı bakım onarım sonrası da, musluklardan çamur akıyor şikayeti oluşabilmektedir. Böyle bir çalışma sonrası mutlaka su deposu kontrol edilmeli, gözlemlenen bir kirlilik varsa tesisat hattıyla birlikte temizlenip dezenfekte edilmelidir.

Su kesintisi sonrası gelen ilk suda çamurlu olabilmektedir. Bu durumda gelen çamurlu suyun devamlılığı gözlenmelidir.

Devamlı çamurlu su gelmeye devam ederse, su deposu temizliği ve su tesisat hattının temizliği yaptırılmalıdır.

Şebekeden gelen suyun kirli olması da, musluklardan çamur akıyor şikayetinin bir sebebidir. Şebeke suyunun her ne kadar temizlenip klorlanmış olarak dağıtıma çıktığını bilsek de, taşıma hattındaki kirliliği beraberinde getirdiği unutulmamalıdır.

Bu sebeple Sağlık Bakanlığının 2007-67 genelgesine göre su deposu temizliği periyotları belirlenmelidir. Bu genelgede uzun süreli kesintilerde 3 ayda bir, rutin dönemlerde 6 ayda bir temizlik ve dezenfeksiyon işleminin yaptırılması belirtilmiştir.

MUSLUKLARDAN ÇAMUR AKIYORSA NE YAPMAMIZ GEREKİR?

 1. Çamurlu su, olası bir su kesintisinden hemen sonra saptandıysa devamlılığı kontrol edilmelidir. Su boruların içindeki negatif basınç kaybından kaynaklıysa kısa süre içerisinde kendiliğinden düzelecektir. Su deposu kaynaklıysa vakit kaybetmeden profesyonel destek almalısınız.
 2. Çamurlu suyun direk şebekeden gelen suda olma ihtimali vardır. Burada ilk yapılması gereken deponun gözle kontrolüdür. Bir kirlilik saptanırsa su deposu temizliği ve dezenfeksiyonu hizmeti talep etmelisiniz.
 3. Su deposu temizliği hizmetini 6 aylık periyot olarak belirlemeli ve takip etmelisiniz. Bu takibin atlanması sonucunda depodaki kirlilik önce tesisatınıza oradan da tüketim alanınıza ulaşacaktır.
 4. Mümkünse sisteminizde 2 farklı depo kullanmalısınız. İlk depo şebeke suyunun dolduğu yani ham su deposu, ikinci su deposu da yumuşak su deposu olarak kurulum yapılmalıdır. Ham su deposuna şebekeden gelen ilk su dolar ve gelen fiziksel kirlilik depo dibine çöker. Yukarıda kalan temiz su ise yumuşak su deposuna aktarılır, oradan da sisteminize temiz su basılır.
 5. Ham su deposunun girişine bir kum filtresi takılması fayda sağlar. Gelen ilk sudaki kum ve balçığı önleyecek bu filtre, düzenli olarak değiştirilmelidir.
 6. Yumuşak su deposu sonrasına takılacak bir arıtma sistemi de, hanemize temiz su basılması için önemli bir etken olacaktır.

Yukarıda belirttiğimiz kontrol maddelerini uyguladığımızda, musluktan çamurlu su geliyor problemimizi gidermiş olacağız.

Tekdez Kurumsal firmamızdan Türkiye genelinde su deposu temizliği ve dezenfeksiyonu hizmeti talep edebilirsiniz. Verdiğimiz tüm temizlik ve dezenfekte hizmetlerinin sonunda detaylı etüt yapılmaktadır. Bu etüt sonucunda deponuz ve sisteminizde var olan olası bir aksaklık varsa, bu site resimli ve teknik rapor şeklinde iletilmektedir.

Bu rapor doğrultusunda var olan sorunların ileride problem yaşatmaması adına önlemler alabilirsiniz. Rapor içeriği genellikle olası bir izolasyon ihtiyacının belirlenmesi ve depo çalışan aksamlarının kontrol presesini içermektedir.

Tekdez Kurumsal müşteri temsilcinizden Musluklardan çamur akıyor problemlerinizi gidermek için detaylı bilgi alabilir ya da su deposu ve su tesisatı temizlik randevusu oluşturabilirsiniz.