Telefon Yol Tarifi WhatsApp

LİMON TUZU İLE SU SEBİLİ TEMİZLİK

LİMON TUZU İLE SU SEBİLİ TEMİZLİK

LİMON TUZU İLE SU SEBİLİ TEMİZLİK

Su sebilleri günlük yaşamımızda kolaylık sağlayan, anlık sıcak veya soğuk su ihtiyacımızı karşılayan cihazlardır. İçme suyu tüketiminde kullanılan su sebillerinin temiz ve bakteriden uzak olması gerekmektedir.

Su sebillerine bakteri ve mikroorganizmalar dış etkenlerle bulaşabildiği gibi, sebil kendi mekanik sisteminde de bu bakterileri üretebilmektedir. Bu sebeple su sebili temizliği ve dezenfeksiyonu ihmal edilmemelidir.

Su sebili iç temizliğinde ozon dışında hiçbir ürün kullanılmamalıdır. Bu kati kurala rağmen Limon tuzu ile su sebili temizlik ya da sirke ile su sebili temizlik işlemlerine maalesef denk gelebilmekteyiz. Bu yanlış uygulamanın ana kaynağı da internet ortamındaki asılsız bilgilerdir.

LİMON TUZU İLE SU SEBİLİ TEMİZLİK NEDEN YAPILMAMALIDIR?

Su sebili temizliğinde maalesef bilinçsizce kullanılan limon tuzu aslında bir asit türüdür. Halk arasında genel olarak limon tuzunun, limondan üretildiği düşünülmektedir fakat bu kanı tamamen yanlıştır. Limon tuzu kimyasal tepkimelerle üretilen yani kimyasal bir ürün olan sitrik asittir.

Toplumda genellikle limondan üretildiği düşünülür, fakat bu doğru değildir. Limon tuzu kimyasal yollarla elde edilen renksiz bir sitrik asittir. Bu sitrik asit tamamen kimyasal yani biyosidal bir ürün sınıfına girer.

Eski üretimlerde limon tuzu adına yakışır şekilde limondan üretilmekteydi. Bu üretimin maliyeti, satış miktarı ile ters orantıda kalınca bu metot kullanılmamaya başlandı. Yeni sistemde limon tuzu belirli mantar türlerinin şekerle beslenmesi ve bu besleme sonucunda ortaya çıkan kimyasal maddenin sülfirik asitle kontaminasyonu sonucunda üretilir. Ortaya çıkan bu madde sitrik asit yani limon tuzu olarak değerlendirilir.

Limon tuzu kimyasal yollarla üretilen, tabiri caizse biyosidal bir üründür. Tüketim miktarı ayarlanmadığında ağız ve midede yaralara sebebiyet verebilmektedir. Belirttiğimiz gibi su sebili temizliğinde ozon dışında herhangi bir kimyasal ürün kullanılmamalıdır. Kullanımı, var olan bakteri ve mikroorganizmaları öldürmek yerine çoğaltmakla sonuçlanabilir.

Limon tuzu, sirke yada sodayla temizliği yapılan su sebillerinde tespit ettiğimiz bakteri koliformdur. Koliform sanitasyonu zor ve meşakkatli bir süreçtir. Bu bakteriyi kimyasal ya da gıda ürünleriyle kontrol altına almak imkansızdır.

Limon tuzu ile su sebili temizlik yapılmaması gerektiğinin bir diğer kanıtı da, sitrik asit ve sıcak suyun kontamine olması sonucu ortaya çıkan zehirli gazdır. Su sebilinin çalışan iç aksamlarına uygulanacak bir limon tuzu işlemi, sıcak suyla rahatlıkla birleşebilir. Bu birleşme sonucunda haznede bulunan suda biyolojik kirlenme meydana gelir.

Bu biyolojik kirliliğin boyutu öylesine yüksektir ki, limon tuzu kullanılan bir su sebilinde sıcak su aldığımızda zehirli gazın kokusunu dahi his edebiliriz. Bu gazın koklanması bile solunum yolu enfeksiyonlarına sebebiyet verebilmektedir.

Limon tuzu ile su sebili temizlik işleminin yapılmamasını netleştiren başlıca konu başlıkları;

  1. Limon tuzunun bir sitrik asit olması,
  2. Limon tuzunun bakteri oluşumunu sonlandırması yerine üremeyi hızlandırması,
  3. Su sebilinde zehirli gaz oluşmasına sebebiyet vermesi,
  4. Toplum arasında limon tuzunun doğal bir ürün olduğu sanılması,
  5. Ozon dışında hiçbir kimyasal ürün ya da gıda ürünlerinin temizlik işleminde kullanılmaması gerektiği,
  6. Limon tuzunun ağız ve midede yaratabileceği tahribat,
  7. Solunum yolu enfeksiyonlarına sebebiyet verebilmesi.

Limon tuzunun su sebili temizliği ve dezenfeksiyonunda kullanılmaması, gıda ürünlerinde kullanılmaması anlamına gelmemektedir. Limonata yapımında, çeşitli gıda ürünlerinin tatlandırılması ve renklendirilmesinde şu an limon tuzu kullanılmaktadır.

İnternetten öğrenip böyle bir uygulama yapan değerli müşterilerimizden talebimiz, yazımızın okunması sonrası firmamızdan destek alması yönünde olacaktır. Geç kalındığında çeşitli sağlık problemleri karşımıza çıkabilir ve bu durumda derhal tıbbi destek alınması gerekmektedir.

Firmamız Tekdez Kurumsal; Türkiye genellinde su sebili temizliği ve ozon dezenfeksiyonu hizmeti vermektedir. Kullanılan ozon jeneratörlerinin 2000 Mg. olması ve CE kalite denetim sertifikaları, hizmet öncesinde değerli müşterilerimizle paylaşılmaktadır.

2019 yılında baş gösteren Covid-19 pandemisiyle, su sebillerinin dış dezenfeksiyonu da önem arz eder olmuştur. Bu sebeple su sebili dış yüzeyi, özellikle musluk ve kapak gibi el değen bölgeleri de hidrojen sanitasyonundan geçirilmektedir.

Firmamız Sağlık Bakanlığından yetkili, GSM ruhsatlı, İSO denetim süreçlerinde değerlendirilen kurumsal bir alt yapıyla hizmet sağlamaktadır. Sağladığımız tüm hizmetler gibi, su sebili ozon dezenfeksiyonu da marka tescilleriyle güvence altına alınmıştır.

Firmamızı arayarak Limon tuzu ile su sebili temizlik işleminin neden yapılmaması hususunda detaylı bilgi alabilir, uygulamanın zararları hakkında detay talep edebilir, yada su sebili temizlik dezenfekte randevusu oluşturabilirsiniz.