Telefon Yol Tarifi WhatsApp

Su Sebili Temizliği ve Bakımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler: Sıkça Sorulan Sorular

Su Sebili Temizliği ve Bakımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler: Sıkça Sorulan Sorular

Su Sebili Temizliği ve Bakımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler: Sıkça Sorulan Sorular

Su sebilleri, evlerde, ofislerde ve diğer yerlerde yaygın olarak kullanılan cihazlardır. Su sebilleri, musluk suyunu soğuk ve sıcak olarak sunmak için kullanılır. Ancak, su sebilleri düzenli olarak temizlenmezse, bakteri ve mikropların üremesine neden olabilir.

Buda, gıda zehirlenmesi gibi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Tekdez Kurumsal olarak su sebili temizliği ve dezenfektesi işlemlerini en yeni teknolojik ürünlerimiz ile vermekteyiz. Kuruluşumuz su sebili temizliği ve ozonlanmasın da Sağlık Bakanlığı dahil tüm sistemlerden akredite şekilde profesyonel hizmet vermektedir.

 

Su Sebili Bakımı Nasıl Yapılır?

Su sebili bakımı genel olarak su sebili temizliği ve ozonlanması olarak geçmektedir. Su sebili temizliği, su sebilinin iç ve dış kısmının temizlenmesini içerir. Su sebili ozonlanması ise, su sebilinin iç kısmının ozon gazı ile dezenfekte edilmesini içerir.

 

Su sebili temizliği ve ozonlanması, mutlaka Sağlık Bakanlığından akredite ve profesyonel kuruluşlarca yapılmalıdır. Su sebili temizliği ve ozonlanması, su sebilinin kullanım sıklığına ve ortamına göre değişebilir. Ancak, genel olarak su sebilleri kirli ve yoğun kullanımlı alanlarda ayda bir, diğer yerlerde standart 3 ayda bir temizlenip dezenfekte edilmelidir.

 

Su Sebili Temizliği Nasıl Yapılır?

Su sebili temizliği hizmetinde gelen profesyonel ekiplerimiz, su sebilinin hazne, hazne kapakları, bidon deliciler ve iç ünite dalgakıran sistemlerini sökerek temizler.

Alttan gizli damacanalı su sebillerinde belirtilen iç ünitenin detaylı temizliğinin yapılabilmesi için öncelikle üst vida bağlantılarının açılması ve elektronik soketlerinin dikkatlice ayrılması gerekmektedir.

İç ünite temizliği yapılan su sebiline musluklardan veya üst hazneden ozon dezenfektesi uygulaması yapılmaktadır.

Ozonlanması tamamlanan su sebilinin tüm dış ünitesi toz, influenza ve diğer mikroplara karşı silinerek temizlenir.

Temizliği ve ozon dezenfektesi tamamlanan su sebiline damacana takılır. Sebil musluklarından su akıtılır ve sebilden su kaçağı oluşup oluşmadığı kontrol edildikten sonra, sağlıklı kullanıma teslim edilir.

 

Su Sebili Ozonlanması Nasıl Yapılır?

Su sebili ozonlanması, su sebilinin iç kısmının ozon gazı ile dezenfekte edilmesini içerir. Su sebili ozonlanması için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

Su sebili ozonlama işleminde kullanılan jeneratörlerin en az 2000 mg kapasiteye sahip sanayi tip ozon dezenfekte üniteleri olması gerekmektedir.

Bunun dışında bir ozonlama, sebilde üreyen koliform ve benzeri biyolojik tehditleri sonlandırmaz.

Su Sebili Sirkeyle Temizlenir mi?

Su sebili temizliği ve dezenfektesinde asla sirke ve benzeri gıda ürünleri kullanılmamalıdır. Sirke kullanılarak temizlenmeye çalışılan su sebillerinde maalesef olağan dışı ve hızlı şekilde bakteri mikrop üremeye başlamaktadır.

Bunun sebebi de sirkenin asla bir temizlik ürünü olarak kullanılmaması gerekliliğidir. Su sebili temizliğinde sirke kullanılmaz.

 

Su Sebili Neden Su Kaçırır?

Su sebillerinin su kaçırmasında belirli nedenler bulunabilmektedir. Sebil iç haznenin delinmesi, dalgakıranın çıkması ya da ayarlarının bozulması, bidon delicinin kırılması, arka tıpanın erimişi yada çıkması, üst ünitenin yerinden oynaması gibi nedenlerle su sebilleri su kaçırabilir.

Hazne deliği hariç tüm su kaçaklarında ekiplerimiz profesyonel destek sağlamaktadır. Hazne delinmelerinde randıman alınamayacağı için haznesi delinen su sebilinin kullanımı bir daha yapılmamalıdır.

 

Su Sebilinde Kireç Neden Olur? 

Uzun süre temizlik ve dezenfeksiyonu yapılmamış su sebillerinde kireçlenme problemi oluşabilmektedir. Sebildeki kireçlenme yüzeysel boyutta ise ozon dezenfektesinde giderilebilmektedir. Aksi durumlarda sebil değişimi gerekebilir.

Bu sebeple de su sebilleri temizliğinin ihmal edilmemesi gerektiği karşımıza örnek olarak çıkmaktadır.

 

Su sebili alırken aşağıdaki noktalara dikkat edilmelidir:

Su sebili hacmi: Su sebili hacmi, kullanım ihtiyacına göre seçilmelidir.

Su sebili özellikleri: Su sebili özellikleri, kullanım ihtiyaçlarına göre seçilmelidir. Örneğin, sıcak su ihtiyacı olan kişiler, sıcak su çıkışlı su sebili tercih etmelidir.

Su sebili markası: Su sebili markası, güvenilir bir marka olmalıdır.

Su sebili niteliği: Su sebili tercihlerinde alttan gizli damacanalı ya da üstten damacanalı sebil modelleri karşımıza çıkabilmektedir. Daha az enerji harcaması ve daha zor arızalanması sebebiyle üstten damacanalı sebiller tercih edilmelidir.

Su sebilleri, düzenli olarak temizlenmezse, bakteri ve mikropların üremesine neden olabilir. Buda, gıda zehirlenmesi gibi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Tüm akreditasyon belgeleri sahip Tekdez Kurumsal firmamızı arayarak, profesyonel metotlar ile Su sebili temizliği randevusu oluşturabilirsiniz.