Telefon Yol Tarifi WhatsApp

Su Deposu Temizliği ve Sağlık Standartları: Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Su Deposu Temizliği ve Sağlık Standartları: Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Su Deposu Temizliği ve Sağlık Standartları: Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Su depoları çeşitli nitelik ve özellikte olabilir. Sac, galvaniz, çelik, beton, fayans, plastik, fiber, polietilen niteliklerde su depoları bulunmaktadır. Su depolarında kullanılan suyun niteliği de değişebilir. Örneğin kuyu suyu deposu olabileceği gibi, içme suyu deposu da olabilmektedir.

Niceliği ve niteliği fark etmeden her su deposunun düzenli periyotlarla temizlenip dezenfekte edilmesi gerekmektedir. Su deposu temizliği periyodu Sağlık Bakanlığı 2007-67 genelgeleriyle zorunlu hale getirilip, diğer bakanlıkların denetim mercilerinde de bu genelgeye göre kontrol altında tutulmaktadır.

Her nitelikteki su deposunun temizlik dezenfeksiyon periyodik takvimi 3 ve 6 ay şeklinde ilerlemektedir. Şebeke dolumlu su depolarının 6 ayda bir, içme suyu depolarının ise 3 ayda bir temizlik dezenfeksiyonları ihmal edilmemelidir.

Su deposu temizliğinde dikkat etmemiz gereken konu, hizmeti verecek kurumun akreditasyonu ve referanslarıdır. Bu hususta asla merdiven altı olarak nitelendirilen firmalardan hizmet alınmamalıdır.

Evde Su Deposu Temizliği: Adım Adım Rehber

Evde su deposu temizliği talepleri olan müşterilerimizden gelen bazı soruları ve cevaplarını derlemek gerekirse, ilk sorun evde su deposu temizliği yapılırken kirlilik olacak mı? Su deposu temizliğinde bilinmesi gereken; temizlik hizmetinin eve değil, hedefteki su deposunun iç alanına yapılacak olmasıdır. Yani su deposunun dış alanı hizmetlerimiz içerisinde bulunmaz. Bu sebeple evinizde herhangi bir kirlilik oluşmaz.

Su Deposu Temizliği Nasıl Yapılır?

Su deposu temizliği, içme suyunun depolandığı alanın hijyenini sağlamak için gereklidir. Bu işlemi düzenli aralıklarla yaptırarak, suyunuzun temiz ve sağlıklı kalmasını sağlayabilirsiniz. İşte adım adım su deposu temizliği işlemlerimiz:

Gerekli Hazırlıkları Yapıyoruz: Su deposu temizliği için gerekli malzemeleri hazırlanmakta. Bu malzemeler arasında eldiven, maske, temizlik bezi, fırça, hijyen kıyafeti ve dezenfektan bulunmalıdır.

Gerekli İş Güvenliği Önlemleri Alınmaktadır: Su deposundaki olası gaz miktarı ölçümlenmekte, olası durumlara karşı oksijen havalandırma sistemleri kurulmakta, elektrik sistemleri kontrol edilmektedir.

Depoyu Boşaltıyoruz: Su deposu temizliğine başlamadan önce depoda su kalmadığına emin olmalıyız. Bu sebeple randevu günü belirlendiğinde ekiplerimize deponun boş ya da boşa yakın teslim edilmesi gerekmektedir. Kalan az miktarda suyu ekiplerimiz hizmet tarihinde dalgıç motorlar ile tahliye etmektedir.

Temizlik İşlemine Başlıyoruz: Su deponuzun iç alanı komple temizlenip dezenfekte edilmektedir.

Dezenfeksiyon İşlemi: Temizlik sonrası dezenfeksiyon yapmak, mikroorganizmaların üremesini engellemek adına önemlidir. Sağlık Bakanlığı onaylı bir dezenfektan ürünü kullanarak depo iç yüzeyini dezenfekte ediyoruz. Su deposu dezenfeksiyonu kimyasal ürünlerle yapıldığı gibi, saf ve nötralize edilmiş ozonla da yapılabilmektedir.

Ozonla su deposu dezenfekte işlemi, biyosidal ürünlere göre kat ve kat daha verimli sonuçlar doğurmaktadır.

Durulama: Dezenfeksiyon sonrası depo iç yüzeyini temiz su duruluyoruz. Durulama suyunu da yere sıfır milim çeken pompalarımız ile depo dışarısına tahliye ediyoruz.

Su Dolumu: Temizlik ve dezenfeksiyon işlemleri tamamlandıktan sonra depoyu tekrar su ile doldurun. Bu suyun da temiz ve sağlıklı olduğundan emin olun.

Tekdez Kurumsal ile Akredite Su Deposu Temizliği Hizmeti

Sağlığınızı korumak adına su deposu temizliği, profesyonel bir şekilde gerçekleştirilmelidir. Tekdez Kurumsal firmamız, Sağlık Bakanlığı tarafından akredite edilmiş uzman bir firma olarak su deposu temizliği hizmeti sunmaktadır.

Uzman ekiplerimiz, en son teknoloji ekipmanlar ve sağlık standartlarına uygun dezenfektanlar ve ozonlama sistemleri kullanarak, su depolarınızı temizler ve hijyen sağlar.

Su deposu temizliği, içme suyunun sağlıklı bir şekilde depolanması için hayati önem taşır. Bu işlemi doğru şekilde yaparak suyunuzu temiz ve güvenli bir şekilde tüketebilirsiniz. Ancak, sağlığınızı riske atmadan profesyonel yardım almanız önemlidir.

Tekdez Kurumsal akredite firmamızdan hizmet alarak su deposu temizliği konusundaki endişelerinizi ortadan kaldırabilirsiniz. Unutmayın, sağlıklı bir yaşamın anahtarı temiz suyun yanı sıra temiz depolamada da gizlidir. Bu sebeple su deposu temizlik ve dezenfekte süreçlerini asla ihmal etmemeliyiz.