Telefon Yol Tarifi WhatsApp

Fayans Su Deposu Temizliği

Fayans Su Deposu Temizliği

Su deposu; içerisinde belirli miktarda suyun depolandığı alanlardır. Su depoları günümüzde artan sanayileşmeyle beraber fabrikalar ve tesislerde, hastanelerde, okullarda, konutlarda ve benzeri yerlerde çoğunlukla karşımıza çıkmaktadır. Birçok alanda faydalanmakta olduğumuz bu depolar su sisteminin birer parçası olmuştur.

Kullanım amacına ve kurulum yerine göre 3 ana grupta incelenmektedir. Bunlar; beton su depoları, plastik su depoları ve metal alışım su depolarıdır.

Beton su depolarının ise kullanılan yalıtım malzemesine göre çeşitleri bulunmaktadır.

Beton su depoları şu şekilde sınıflandırılır;

 1. Fayans su depoları,
 2. Pvc kaplı su depoları,
 3. Sürme yalıtım yapılmış su depoları,
 4. Epoksi yapılmış su depoları.

Fayans su depolarında, diğer depo çeşitlerinde olduğu gibi düzenli olarak temizlik ve dezenfeksiyonlarının yaptırılması çok önemli bir konudur. Fayans su deposu temizliği asla ihmal edilmemelidir.

Fayans su deposu; beton deponun içine fayans yalıtım yapılmış su depolarıdır. Fayans su depoları genelde kullanım suyu depoları arasında en çok tercih edilen depodur.

Fayans su deposu temizlik ve dezenfeksiyonu, Sağlık Bakanlığının ön gördüğü şekilde su kesintilerinde 3 ayda bir, diğer durumlarda 6 ayda bir yapılması gerekmektedir. Fayans su deposu temizleme hizmetinin aksatılmadan belirli periyotlarla alınması da çok mühim bir konudur.

Su deposu temizliği yaptırılmadığı durumlarda, hem sağlık açısından hem de deponun kullanabilirliği açısından kötü sonuçlar ortaya çıkmaktadır.

Temizlik ve dezenfeksiyon hizmeti alınmamış bir depo, sağlıklı kullanıma uygun değil demektir. Günlük yaşantımızda su deposu içerisindeki suyu birçok yerde kullanmaktayız. Diş fırçaladığımız, meyve sebze yıkadığımız, çocuklarımıza içirdiğimiz, banyo yaptığımız, kısacası her alanda kullandığımız ya da tükettiğimiz suyun sağlıklı kullanıma uygun olması gerekir.

Kirli suda bulunan mikroorganizmalar, bakteriler hastalık yapıcı özelliktedir. Bu bakteriler; E. Coli, Koliform ve Enterekok’dur.

Fayans su deposu temizliği neden yapılmalı, hizmet nasıl olmalı?

 1. Sağlık amacıyla, bulaşıcı hastalıklardan (kolera, tifo, ishal, hepatit ) korunmak için temizleme işlemi yapılmalıdır,
 2. Depo içerisinde durağan ve beklemede olan suyun, farklı reaksiyonlara girerek yosun, mangan, kireç gibi kirlilik tabakası oluşturmasından dolayı su deposu dezenfektesi sağlanmalıdır,
 3. Ters vakumla gelebilecek atık suların, fayans su deposuna karışması gibi olağan durumlarda temizlik dezenfeksiyon hizmeti sağlanmalıdır,
 4. Fayans su deposu kapağı açık unutulduğu takdirde veya kapağın bulunmaması gibi durumlarda, içeriye girebilecek haşere ve benzeri canlıların ölmesiyle kirlilik oluşur. Temizlik ve dezenfekte hizmeti en acil şekilde sağlanmalıdır,
 5. Su deposu temizlik hizmeti, sağlık bakanlığından akredite kuruluşlar tarafından alınmalıdır,
 6. Hizmet alınacak olan firmanın yetki ve kalite sertifikaları sorgulanmalıdır. Bunlar; GSM ruhsatı, Türkak akredite ISO belgesi, marka tescilleri, İSG iş yeri sözleşmesi, İSG hekim sözleşmesi, ozonlama CE kalite belgesi, temizlik hizmeti verecek personellere ait hijyen sertifikaları, mesleki eğitim sertifikaları, güncel portör muayene raporları, yüksekte çalışır sertifikası sorgulanması gerekmektedir,
 7. Fayans su deposu temizliği hizmeti verecek olan firmanın, depoya giriş sağlamadan önce gerekli güvenlik tedbirlerini alması gerekmektedir,
 8. Merdiven altı ürünlerle değil, Sağlık bakanlığı onaylı ürünlerle temizlik dezenfeksiyon işlemi sağlanmalıdır.

Şunu unutmamalıyız ki, su deposu kirliliğini önlemenin tek yolu temizlik hizmetinin 6 aylık periyotlarla düzenli olarak yapılmasıdır.

Su deposu temizliği ve dezenfektesi aynı işlem olmadığı da atlanmaması gereken önemli bir konudur. Temizlik ve dezenfeksiyon arasında farklılık bulunmaktadır.

Fayans su deposu temizliği; depodaki çamur, balçık gibi kirlilik tabakasının yok edilmesini için verilen hizmettir.

Fayans su deposu dezenfeksiyonu; temizlenmiş deponun ozonlamayla ya da Sağlık Bakanlığı onaylı kimyasallar kullanılarak, deponun bakterilerden arındırılmasına sağlanan hizmeti kapsamaktadır.

Su deposu temizliğinin devamlılığı dezenfeksiyondur. Fayans su deposu temizliği hizmeti beraberinde, deponun dezenfeksiyonu da sağlanmasıyla %100 sağlıklı kullanım gerçekleşecektir.

Fayans su deposu temizliği hakkında detaylı bilgi ve talepleriniz için Tekdez Kurumsal firmamız ile iletişime geçebilir, tüm işlemleri sorunsuz çözüme kavuşturabilirsiniz.

Tekdez Kurumsal firmamız su deposu temizliği ve dezenfeksiyonu konusunda sektörde öncü olmakla beraber, son derece tecrübeli ve kaliteli hizmet sunmaktadır.

Sağlıklı su kullanımının devamlılığını oluşturmak ve hijyenik su depoları elde etmek için firmamız birinci sınıf hizmet vermektedir. Müşteri temsilcinizle iletişime geçerek hizmetlerimizden yararlanabilir ya da bilgi talep edebilirsiniz.

Sizlerde fayans su depoları temizleme hizmetinden yararlanmak için Tekdez Kurumsal firmamızla iletişime geçerek randevu günü belirleyebilirsiniz.