Telefon Yol Tarifi WhatsApp

Evde Sebil Temizleme Olur mu?

Evde Sebil Temizleme Olur mu?

Su sebili kullanımı günümüzde zaruri bir ihtiyaç haline gelmiş bulunmaktadır. Anlık olarak istenilen sıcaklıkta erişilen suyun ve kaynağının da temizliği çok önemlidir. Bu sebeple su sebilleri temizlik ve dezenfeksiyonu da, kullanıma bağlı zaruri bir ihtiyaç haline gelmiştir.

Değerli müşterilerimizden su sebilleri temizlik ve dezenfeksiyonu ile ilgili birçok soru almaktayız. Bunların başında Evde sebil temizleme olurmu, su sebillerinin nerede temizlenir gelmektedir.

EVDE SEBİL TEMİZLEME OLUR MU?

Ev, iş yeri fark etmeksizin su sebilleri temizlik ve dezenfeksiyonu kapalı alanlarda yapılmalıdır. Evde su sebili temizleme olur fakat bireyin kendi imkanlarıyla yapabileceği bir şey değildir.

Su sebili temizlik ve dezenfeksiyon hizmeti, profesyonellik gerektiren, akreditasyonu eksiksiz kuruluşlarca yapılmalıdır. Su sebili temizliği kapalı alanda yapılması gerekmektedir. Bunun sebebi sebile bulaşabilecek tozun, bakteri üretme olasılığıdır.

Su sebili temizlik ve dezenfeksiyon hizmetinin, sadece ev gibi kapalı alanlarda yapılması gerekmektedir.

Bu kapalı alanda kurulan sebillerin temizlik işleminde yer değiştirmemesi de önemli bir konudur. Sebil taşınması, sebilin dış etkenlere maruz kalma riskini artırır. Bu artış bakteri üremesine sebebiyet verebilir.

Tekdez kurumsal olarak su sebili temizliği hizmetlerimizi, sebilin bulunduğu alanda yani kuruluşunuzda vermekteyiz. Sebil temizlenmek için, hiçbir şart ve koşul gereği personellerimiz tarafından taşınılmaz.

EVDE KENDİ İMKANLARIMIZLA SEBİL TEMİZLEYEBİLİR MİYİZ?

Su sebili temizliği ve ozon dezenfeksiyonu profesyonellik gerektiren bir konudur. Bunun dışında kullanılan ekipmanlarda, su sebili dezenfeksiyonunda gereklidir.

Su sebili dezenfeksiyonunda 200 mg ozon jeneratörü, sebil aksamlarının sökümü ve takımı için uygun anahtar takımı, hidrojen dezenfeksiyonu için Ulv 25 mm cihazlar gereklidir. Bu cihaz ve ekipmanların olmaması durumunda, su sebili temizlik dezenfektesi gerçekleştirilemez.

Su sebili temizliği hizmetinde hangi parçanın nasıl takılacağı ya da yerleştirme yapılacağı da önemli bir konudur. Örneğin hazne pervanesinin tıpasına tam oturmaması sebebiyle, temizlik sonrası su kaçağı oluşabilir.

Su sebili temizliğinde fiziksel etkenler yok edildiği gibi, hastalık yapıcı biyolojik kirlilikte izole edilmektedir. Bu izolasyon işlemi de ancak profesyonel ekipler tarafından yapılabilir.

Bu belirtilen maddelerden sebep, evde kendi imkanlarımız ile sebil temizliği yapmak neredeyse imkansız bir konudur. Uğraşa girmek bile zarar getirecektir. Bu zararı şöyle açıklayabiliriz.

Su sebilinin rezistansının yanması, hazne kapağının kırılması, hazne pervanesinin yuvaya girmemesi, sebilin su kaçırması, sebildeki biyolojk kirliliğe sebebiyet veren bakterilerin yok edilmemesi ve benzeri.

Su sebili temizliğinde kimyon, sirke, soda, vanilya, çamaşır suyu, yüzey dezenfektanları, kahve, limon tuzu gibi gıda ve kimyevi ürünler kesinlikle kullanılmaz. İnternette belli belirsiz sitelerin yayınladığı makaleler sebebiyle, birçok kişinin gıda zehirlenmesi yaşadığı unutulmamalıdır.

Buna örnek olarak soda yada sirkeyle temizliği gösterebiliriz. Soda veya sirke gibi ürünler, sebilde üreyen bakteri, mantar ve patojenleri yok etmeyeceği gibi üremesini de hızlandırır. Bunun yanında su tüketimi sonrası oluşan kimyasal reaksiyonlar ile gıda zehirlenmelerine sebebiyet verebilir.

Bu ve benzer sebeplerle konumuz netleşmektedir. Su sebili temizliği, sebilin bulunduğu mekanda yani ev ya da iş yerinizde yapılır. Sebil, ekiplerimiz tarafından alıp götürülmez. Buna karşılık su sebili temizliği ve dezenfeksiyon uygulamasını, kendi imkanlarınızla yapmanızın mümkünatı yoktur. Bu uygulama sadece profesyonel ekip ve firmalarca yapılmalıdır.

Su sebili temizliği ve dezenfektesi yapacak kurumların, belirli akreditasyon belgelerinin eksiksiz olması önemli bir konudur. Bu akreditasyon belgelerinin, hizmeti verecek personellerde de bulunması gerekir. Yani su sebili temizliği yapacak kurumun ve personellerinin sertifikaları tam olmalıdır.

Sağlık Bakanlığı izni, İSO denetim belgeleri, İş güvenliği ve hekimi sözleşmeleri, Gsm ruhsatı, kullanılan jeneratör ve ekipmanların CE sertifikaları, acil durum eylem planları ve risk analiz detayları hizmet verecek firmadan mutlaka sorgulanmalıdır.

Su sebili temizliği yapacak personellerin de sahip olması gereken bir dizi belge bulunmaktadır. Bunları genel olarak özetlemek istersek; hijyen, mesleki eğitim, sağlık raporu, isg sertifikası, operatör akreditasyonu, sigorta dökümleri olarak belirtebiliriz.

Bu belirttiğimiz akreditasyon ve eğitim sertifikalarının eksikliği, alınan hizmetin sonuç odaklı olup olmadığının birebir göstergesidir. Bu belgelere sahip firma, belgeleri iş öncesi gelecek talep ile hizmet alan kişiye iletmelidir. Bu iletişimden kaçınan yada mazeret gösteren firmaların, tabiri caizse merdiven altı hizmet sağladığı bilinmelidir.

Tekdez Kurumsal firmamızın ve personellerimizin yetkinlik belgeleri eksiksizdir. Talep halinde bu yeterlilik belgelerini, siz değerli müşterilerimize sunmaktan gurur duyarız.

Firma temsilcimizi arayarak Evde sebil temizleme konusunda bilgi talep edebilir yada su sebili dezenfekte randevusu alabilirsiniz.